Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Franta - Ad „Lidé používají open source, protože je zadarmo.“...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 8. 2018 1:30

  Franta (neregistrovaný) ---.frantovo.cz

  Ad „Lidé používají open source, protože je zadarmo.“ – nepravda

  Ad „Navíc když použiji omezující copyleftovou licenci, hodí to klacek pod nohy všem, včetně studentů, kteří tvoří levně weby, fandům, nadšencům atd.“ – nepravda. GPL je svobodná licence a jako taková zaručuje právo mj. používat software za libovolným (tedy klidně i komerčním) účelem. Jediným požadavkem je, aby ten, kdo software začlení/redis­tribuuje neodepíral tato práva druhým (jako se to běžně děje u BSD/MIT licencí). Tzn. ten student, který někomu za pár tisícovek vyrobí web bude muset svému zákazníkovi poskytnout i jeho zdrojáky pod svobodnou licencí. A to je jedině dobře pro všechny. Protože ten student se za pár měsíců/let pravděpodobně stejně někam odstěhuje nebo se nechá zaměstnat za řádově větší peníze a na bývalého zákazníka se vykašle – tomu by pak zbyl jen neudržovatelný binární blob a oči pro pláč. Musel by to celé zahodit a nechat si to od někoho jiného napsat znovu. O webech pro fandy a nadšence ani nemluvě.

  Ad „Což já třeba nechci, chci tvořit software, co bude pro všechny tyto lidi zdarma. Nebo bude zdarma i pro maličké firmy.“ – v tom ti duální licencování nijak nebrání, naopak. Základní licence může být GNU GPL (případně Affero) a tu může použít kdokoli, aniž by se tě musel ptát (odpadá byrokracie). A pak můžeš mít licenci pro použití v proprietárním softwaru, u které si cenu stanovíš podle svého – klidně to můžeš udělat tak, že cena pro studenty a „maličké firmy“ bude 0 Kč. Větší firmy ti budou platit X tisíc a velké firmy X desítek tisíc.

  Ad „Takže copyleft je problém pro všechny, a třeba v důsledku důvod, proč se nějaký software neujme…“ – pokud myslíš, že se neujme jako svobodný copyleftový software, tak jako proprietární se neujme už vůbec. Na to dneska není nikdo zvědavý – oborovým standardem je, že máš ke všemu zdrojáky a patřičná práva/licence. Prodejem proprietárního frameworku/knihovny ses mohl živit možná tak na přelomu 80. a 90. let, ale dneska s tím těžko uspěješ. Pokud se to někomu dodnes daří prodávat, tak je to většinou vendor lock-in z minulosti a zákazníci by se toho nejradši zbavili, nebo je to nějaký hodně specifický případ, který nemá konkurenci a u kterého zákazník má pocit, že za málo peněz dostane hodně muziky a přistoupí na to. To ale nebude případ obecných PHP frameworků.

  Ad „Řešení je třeba proprietární licence. Například ve stylu ‚tento software je do firem do pěti vývojářů zdarma, pak stojí tolik a tolik‘“ – sama o sobě řešením není (viz předchozí odstavec). Smysl to může mít v tom duálním licencování v kombinaci s copyleftovou licencí – ta platí recipročně pro všechny – a u té druhé licence pro proprietární nereciproční použití si tuhle výjimku (např. „do pěti vývojářů zdarma“) klidně dát můžeš, v tom ti nikdo nebrání.

  Ad „Co bych měl z jiné obří korporace, které na něm běží web? Jednu prodanou licenci?“ – cenu si stanovíš sám – pro velkou korproraci může být klidně vysoká i za „jednu prodanou licenci“. Opět to není nijak v rozporu s duálním licencováním.

  Ad „Kdyby Nette bylo pod GPL, co bych měl třeba z nadnárodní firmy, která jej používá interně? “ – když použiješ Affero GPL, tak docílíš toho, že aplikace musí umožnit stažení kompletních zdrojových kódu svým uživatelům – tzn. libovolný zaměstnanec si může stáhnout zdrojáky jak Nette, tak té aplikaci, kterou nad ním napsali. Ten to pak může nasdílet ostatním (svobodná licence mu tato práva zaručuje) a komunitě a tobě se dostanou do rukou zajímavé zdrojáky. Nebo to naopak přiměje tu firmu k tomu, aby ti zaplatila – tzn. dobrovolně si vybere, že místo kódem přispěje penězi. Tak jako tak tam nějaká hodnota je.

  Ad „Na bázi open source neexistuje řešení.“ – je hloupé to takhle generalizovat, protože ostatním to funguje, a univerzální pravda to tedy není. Pokud jsi přesvědčen, že „v tvém případě open source není řešením“, tak ho jednoduše nedělej a věnuj se něčemu jinému (pak ani nemá smysl vést tyhle diskuse).