Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Franta - Ad „Ty mi vlastně radíš, abych dělal konzultanta...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 8. 2018 1:48

    Franta (neregistrovaný) ---.frantovo.cz

    Ad „Ty mi vlastně radíš, abych dělal konzultanta a z toho financoval vývoj projektu.“

    Vždyť to je rozumný přístup. A takhle to funguje.

    Podobně může fungovat i to sponzorství (i když nevím, jestli tyhle tvoje výstupy v diskusích lidi spíš neodradí).

    Ad „Není pak lepší dělat konzultanta pro jiný framework a nemuset z toho financovat nic?“

    Jako autor (nebo významný přispěvatel) má jedinečnou pozici – výhodu jednak morální (přispějeme tomu, kdo nám ten software napsal – když si koupíš tričko oblíbené kapely v jejich obchodě, tak z toho máš taky lepší pocit, než když si koupíš padělek v tržnici, ne?) a jednak faktickou – znáš nejlíp ten kód, víš přesně jak a proč to funguje a máš nejlepší možnost to i v dalších verzích měnit. To je zásadní konkurenční výhoda, proč by si firma měla objednat konzultaci od tebe.

    Ad „Usiluji prostě o to, aby firmy finančně podpořily přímo Nette, což využiji třeba k vylepšení dokumentace.“

    Zkus jinou formu prezentace (v diskusích a rozhovorech, ne na té sponzorské stránce – ta vypadá OK). Protože takhle být firma používající Nette, tak bych místo příspěvku uvažoval spíš o tom, že příští produkt postavím na jiném frameworku. Protože tohle vyvolává řadu pochybností a otázek – „Skončí vývoj a podpora Nette?“ nebo „Napálí nám Grudl příští rok nepříjemně vysokou cenu?“ V takovéhle nejistotě nikdo žít nechce – to už je jistější používat globálně rozšířený framework, který jen tak neskončí, protože uživatelů a přispěvatelů je řádově víc, pořádají se po světě různé konference a má spousty vývojářů. Pak dává smysl zvolit takový framework, i když by byl v něčem horší než Nette.