Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od h4x0r - Opět to zásadní nepochopení. Tak to totiž skutečně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 8. 2018 16:03

    h4x0r

    Opět to zásadní nepochopení. Tak to totiž skutečně je. Nabídnout produkt pod GPL/BSD znamená, že ho nabízím s cenovkou 0,- a pokud bude něco navíc (finanční příspěvek, patch či jiná forma spolupráce), potěší to, ale - pozor, pointa - NENÍ to vyžadováno (což se nevylučuje s tím, že to může být vítáno).

    Pokud nabídnu produkt pod GPL/BSD a očekávám, že mi lidi sami od sebe začnou platit nebo dokonce něco "vracet", není to nic jiného než naprosté nepochopení použité licence. Je naprostý nesmysl poskytnout produkt pod GPL/BSD a očekávat, že *dobrovolné* příspěvky samy o sobě pokryjí náklady na vývoj. Již jsem to tu psal jednou, je to asi podobně naivní očekávání jako inzerovat "Free Prague Walking Tours" a myslet si, že případné tuzéry se vyrovnají platu, který bych měl jako profesionální průvodce.

    A když už tak pořád chodíme okolo, z jakého důvodu jste Nette uvolnil pod GPL/BSD a nepoužil proprietární licenci? Nemohu se zbavit vtíravého dojmu, že je to proto, že jste (správně) očekával, že pod restriktivnější licencí by o produkt nebyl zdaleka takový zájem. Moc se pletu?