Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Petr - Žádní lidi se mi tady nesnaží nic vysvětlit,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2018 17:11

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  Žádní lidi se mi tady nesnaží nic vysvětlit, jen plácají kraviny, rýpají, dělají ze mě hlupáka.

  Myslím si, že to vidíš moc černě. Hodně z nich se ti snaží říct, že proč jdeš po špatné cestě a kde byla chyba. Je jen na tobě si z toho vybrat co se ti zdá smysluplné a co považuješ za nesmysl. Někteří jsou úspěšní i ve vývoji OS a potíže financováním nemají. Ty poslouchej, ty ti něco můžou dát.

  Dělají se lepšími tím, že se vysmějí někomu úspěšnějšímu.
  Vysmívají? To ne. Za sebe mohu říct, že Nette je úspěšné v použití v ČR. Ale ne nijak úspěšné ve světě a ne nijak úspěšné co se týká financí. To snad vidíš, ne?

  Tohle prostě je plebs ...
  Toto nejde veřejně říkat, ikdyž si to můžeš myslet nebo to tak může i být. Ve výsledku to poškodí tebe.

  Petře, jaké stojí za tebou úspěšné projekty? Kolik jsi toho zainvestoval, do jakých rizik jsi šel? Kolik jsi udělal failů? Necháš se taky proprat?

  Úspěšnost je hodně relativní pojem. Každý si pod tím představí něco jiného a jinak ji bude vnímat. Většinou mé projekty používá můj zaměstnavatel ;-). Ty, které jsem dal pod GPL používá několik firem a škol, dokonce je používá i US government. A ty (no moc jich nebylo, pokud mne paměť neklame, jedná se jen o tři programy) jsem dal samozřejmě zdarma. Těší mne, že to lidi používají, vyvíjím to velmi sporadicky, a nečekám za to nějakou finanční odměnu. A taky od toho nikdo nemůže čekat více. Pokud to někdo forkne, a bude vyvíjet lépe než já, nemám s tím problém.

  Před pár lety jsem měl i firmu s komerčním SW. Chyb jsem udělal mnoho a to zejména těch managerských. Dneska to vidím, ale to už je pozdě. Můj SW propásl svůj čas. SW mi osobně vydělal cca 3mega, moje investice cca 700kKč. Do jakých rizik? Asi riziko jen že přijdu o moji investici. Failů, ha tak těch bylo fakt hodně. S každým se dalo nějak vypořádat a člověk se alespoň poučí, ale příště přišlo vždy něco nového. Potíž byla v skoro one-man show, kde vývoj byl plně na mne. Měl jsem k tomu vzít více lidí - minimálně další 2-3 obchodníky a jednoho dokumentaristu (hlavně jazykově vybavené, věř, že s CZ se díra do světa neudělá). SW převážně zacílen na trh mimo ČR. Tedy samozřejmostí je veškerý vývoj v EN, a pak případné překlady. Já měl ještě španělskou, portugalskou a korejskou verzi SW. Česká verze nikdy nebyla, proč taky? ČR je v tomto směru strašně malý trh. Ve třech lidech se firma táhne špatně - nemáš dovolené, věčně sedět u PC, žádný volný čas. S rodinou už to něšlo vůbec zkloubit! Vykašlali jsme se na to. Já nyní pracuji jako zaměstnanec mimo ČR. Jsem spokojený. A rozhodně bych se nenechal propírat. ;-) Na to se mám moc rád.