Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Franta - Samozřejmě, že se vracení očekává. Svobodný software a copyleft...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2018 19:40

  Franta (neregistrovaný) ---.frantovo.cz

  Samozřejmě, že se vracení očekává. Svobodný software a copyleft je postavený na tom, že si lidé navzájem pomáhají (místo toho, aby si házeli klacky pod nohy a posílali proti sobě armády právníků a obchodníků). Jen se na to nelze dívat tak, že se ti příspěvek (ideálně s úroky) vrátí hned. To vracení resp. koloběh je rozložené v čase a prostoru.

  V čem že to píšeš Nette? V PHP? A co je PHP? Svobodný software. Za jak dlouho by sis napsal vlastní PHP a kolik času a peněz ti ušetřilo, že jsi ho mohl svobodně použít hotové? Co uživatel potřebuje, aby si vůbec přeložil doménové jméno na IP adresu? BIND, djbdns, Unbound, Knot… Svobodný software. Když už ví, kam se připojit, co běží na těch serverech? Většinou GNU/Linux, Apache/Nginx a to PHP (nebo Java, Python, Perl, Ruby…). Svobodný software. Kam se ukládají data? Do MySQL, MariaDB, PostgreSQL, na souborový systém (Ext4, XFS, Btrfs…). Svobodný software. Přes co se na server připojují správci? OpenSSH. Svobodný software. V čem si uživatel prohlíží ty weby? Ve Firefoxu nebo v Chrome/Chromiu. Svobodný software.

  Aby to, co děláš, šlo použít, aby to bylo kam nasadit, aby se na to šlo podívat… vstupují do hry vyšší miliony řádků kódu svobodného softwaru a nespočet člověkoroků práce věnované jeho vývoji.

  …a kolik že jsi za ně zaplatil peněz?