Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Franta - Ad „Pokud se velké firmy obávají open source,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2018 19:59

  Franta (neregistrovaný) ---.frantovo.cz

  Ad „Pokud se velké firmy obávají open source, je to kvůli tomu, že nemají žádnou záruku, že vývoj druhý den nepřestane autora bavit.“

  Tuhle záruku nemáš nikdy. Když se podíváš do smlouvy na dodávku významného proprietárního softwaru, na kterém je zákazník existenčně závislý, tak tam najdeš podmínku, že zdrojové kódy se dávají do úschovy k třetí straně a v případě krachu nebo selhání dodavatele je zákazník (např. banka) má právo převzít a rozvíjet si ten systém sám. Tzn. i tam, kde (převážně z historických důvodů a ze setrvačnosti) akceptují proprietární software, se jistí tak, aby se alespoň trochu přiblížili vlastnostem svobodného softwaru a měli alespoň část toho, co je v případě svobodného softwaru samozřejmost.

  Ad „Chtějí, aby se rychle řešily chyby, zejména bezpečnostní.“

  Ano, to znamená platit za podporu a SLA. Ovšem placená licence za proprietární software nic takového neobsahuje – ta je úplně stejně bez záruk, jako licence ke svobodnému softwaru. Akorát se za ni musí platit a uživatel/zákazník různě omezená práva.

  Ad „A zároveň vědí, … že pokud nic neplatí, tak ani nemají žádnou páku (resp. nárok) požadovat nějaké opravy atd.“

  Tu nemají ani v případě, že by si koupili licenci proprietárního softwaru. Pokud bys tam dal záruku, že budeš do opravovat chyby, tak bys byl dobrý sebevrah. Tyhle věci řeší smlouva o podpoře, nikoli licenční smlouva.

  Jsme zase u toho, co se ti tu lidi snaží říkat celou dobu. Pokud to má růst a živit X lidí, tak je potřeba kolem toho vybudovat firmu, která bude poskytovat placenou podporu, konzultace, školení, případně zakázkový vývoj.