Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Franta - >> 2) že nemáš prostředky na vývoj projektu,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2018 21:04

  Franta (neregistrovaný) ---.frantovo.cz

  >> 2) že nemáš prostředky na vývoj projektu, ale vzápětí tvrdíš, že se 15 let se tím výborně živíš
  > Živit se !== financovat projekt. Já se uživím výborně, ale projekt by si zasloužil ne jednoho, ale několik programátorů, mít budget na webaře, grafiky, autory dokumentace, překladatele. To mnohem víc peněz. Protože je nemá, nemůže růst.

  Tohle je podle mého jeden z klíčových bodů diskuse. Zdá se, že je problém se škálováním.

  Vytváříš software pro určitou část trhu, uživatele s nějakými potřebami a preferencemi. Takový software může mít nějaké kvality nebo jiné, může mít spoustu funkcí nebo jich může mít méně, může mít funkci A nebo mít funkci B… Kdo určí, co je správné a co by se mělo dělat?

  Ty si myslíš, že „projekt by si zasloužil…“ růst, škálovat nahoru. Ale je to skutečně objektivně potřeba nebo je to jen tvoje osobní přání a pocit? Co když má trh jiný názor a jiné preference? Co když jim to vyhovuje víceméně takhle? Kdo má pravdu?

  Remcání a ničím nepodložené prosby nebo dokonce nadávky a skuhrání nelze brát za důkaz skutečné potřeby. Když si koupím auto, tak taky můžu remcat, že mohlo mít o dvě místa víc, protože občas vezu kamarády z hospody, nebo že by mohlo jet 350 místo 250 km/h, protože co kdybych s ním jel někdy do Německa nebo na závodní okruh? Taky by mohlo dobře jezdit v terénu a mít vestavěný bar a televizi. Remcat a navrhovat se dá neomezeně. Ale znamená to snad, že automobilka hned půjde a dané návrhy implementuje? Nebo snad, že je špatná, když to neudělá?

  Chce to trochu víc (zdravé) sobeckosti – dělat ten software v první řadě pro sebe, tak, aby řešil tvoje potřeby. A když chce někdo funkce a vlastnosti, které nepotřebuješ a akorát ti žerou čas, tak má přijít otázka: „A co mi za to dáš? Čím přispěješ?“ Pokud ničím, tak to asi zas tolik nepotřebuje. Je to asi jako to číslo 350 na tachometru nebo páté a šesté sedadlo v autě, ve kterém většinou jezdí člověk sám či ve dvou.

  Součástí servisní smlouvy může být např. to, že zákazník dostane určité množství hlasů, kterými může vyjadřovat svoje preference „co by se mělo“. Nebo můžeš ad-hoc „dražit“ jednotlivé návrhy a na co se vybere nejvíc peněz, tomu se budeš příští měsíc věnovat.

  Ještě k tomu škálování: je otázka, jak kvalitní a rozsáhlý framework tento trh potřebuje. Stačí trhu současný stav, nebo by tam mělo být dvakrát víc funkcí? Nebo třikrát? Stačí, když na tom bude pracovat naplno jeden člověk? Nebo je to tak velká věc (tím myslím všechny ty uživatele, jejich firmy a projekty), že by se tomu mělo věnovat víc lidí? A pokud ano, kdo udělá ten první krok? Zvýšit příjmy a pak přidat lidi, nebo přidat lidi a pak zvýšit příjmy? Pokud jsi podnikatel, tak bys první krok měl udělat spíš ty – tzn. platit nějaký čas dalšího člověka ze svého. Pak můžeš říct: „Hele, jsme firma, máme víc lidí a vždycky bude v kanceláři někdo kompetentní brát telefony, i když David bude zrovna někde přednášet nebo u moře. Tak si kupte podporu na příští rok – je to reálná hodnota a jistota“ (a ne jen finanční injekce pro člověka, který je tam pořád jen jeden)

  A co když trhu vlastně reálně stačí framework v tom rozsahu, v jakém je, a vyvíjený jedním člověkem? Pokud tě to „výborně živí“, tak v čem je problém? Je něco v nepořádku?

  Na druhou stanu jsi v komunitě známý a máš dobré jméno (nebo jsi aspoň před těmito výstupy měl – dejme tomu, že to byla nějaká krátkodobá krize, zapomeňme na to), tak klidně můžou přijít nejdřív peníze a až pak další lidi tzn. nemusíš ten první krok dělat ty. Co jsem koukal na tvoji stránku, tak k tomu máš slušně našlápnuto. Myslím, že příští rok rozhodne. Upřímně ti přeji, aby ses za rok podíval zpátky a viděl za svým týmem spoustu práce, která framework posunula dál, přidala nové funkce a zvýšila kvalitu. Stejně tak si to vyhodnotí ti, kdo peníze poslali, a rozhodnou se, jak dál.

  P.S. Ono i v jednom člověku se při plném nasazení (8h × 5 dní v týdnu) dá udělat spousta práce a po roce by byly vidět velké výsledky. Takže i kdyby se splnil jen ten druhý cíl (teď je to u třetího), tak by to – třeba během toho roku – framework mělo posunout o hodně dál.