Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Petr - Mne 10 let zákazníci říkali, co by v...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2018 21:55

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  Mne 10 let zákazníci říkali, co by v SW chtěli. Něco jsem doplnil na něco nebyl čas. Potěšilo mne, když mne pochválili, že SW se jim líbí a používají jej. Já o rady stojím, teda pokud to nejsou rady od ráno do večera. Konstruktivní rady jsou přínosné, kolikrát už mi změnily pohled na věc. Samozřejmě rozhodnutí, jak naložím s radou je na mne.

  Já o ty „rady“ pochopitelně nestojím, protože za nimi není žádná zkušenost, tady není (téměř) žádný úspěšný OS vývojář.. tím myslíš diskuzi, nebo ČR? V ČR se rozhodně najdou schopný lidi, od kterých rady jsou přínosné. Každopádně se dá obrátit na světovou scénu. Jasné je, že se informace musí filtrovat a ne vše je přínos. Nejvíc mi přišlo, že je plud pokud dělá víc lidí v teamu, kde jim jde o společnou věc. Pokud je tě potěší, tak rady co jsi dával na školení byly pro mne určitě přínosem. V otázkách PHP tvým radám určitě naslouchám. Kde máš mezery je ten management a "nějak" si to zorganizovat, aby to šlapalo.

  dělají ze mě alkoholika, … to fakt nejsou rady :-) No když se tak prezentuješ, tak se nemůžeš divit, plno lidí nepochopí, že je to nadsázka. Pivko je dobrý, ale když v tweetech píšeš o tom jak jsi ožralý, tak to kdekdo neakceptuje, zvlášť když se chceš prezentovat jako profesionál. Tohle chápu u 20letého kluka, ale léta letí ... ksakryš, kdyby mi zase bylo 20 :-)

  si ti stejní zároveň stěžují, že Nette má špatnou dokumentaci (čímž vlastně říkají, že bych na tom měl dělat ještě víc) OK už ti začínám rozumět, co jsi v rozhovoru myslel, ale nevím, jestli toho touto cestou dosáhneš. Představa je to pěkná, že ti sponzoři/donátoři zaplatí za vývoj a ty z toho zaplatíš dokumentaci. Ale IMHO nereálné., resp. jednorázově je možné získat prostředky, ale to nebude dlouhodobé. Proč vlastně nechceš tu firmu a dělat advanced věci a z toho příjmu a následně z toho pokrýt vývoj OS?

  ... říkat, že to či ono by udělal jen naivní hlupák... Ale ano, já jsem si přiznal, že jsem hlupák. Udělal jsem s firmou spoustu blbostí. Podle mne je to přirozený vývoj. Pokud někdo nedělá chyby, je to jen náhoda. Zbytek si musí projít chybama a svojí hloupostí, aby se poučil. Podstatné je opravové vyhodnocení, kde je chyba a vybrat správnou cestu. Pokud možno bez opětovné jiné chyby.

  Všimni si, že až na jednu výjimku tu nikdo nenapsal, že je rád, co jsem za deset let pro open source udělal. Ale ano, já jsem rád za Nette, super je i DiBi, Texy nepoužívám. Ale zase upřímně, pokud by Nette nebylo, nebo by nebylo pro mé drobné projekty zdarma, použiji něco jiného, to je realita. Nevím, třeba velké fy. co použili Nette to vidí jinak. Nedokáži posoudit.

  Kde má OS vývojář v ČR brát motivaci?
  Před lety jsem byl na posobotě. Nevím, jestli posobota ještě funguje. Předpokládám, že motivaci lze brát s komunity, kterou máš na posobotě. Tam bych čekal lidi podobně smýšlející a fandy Nette, kteří dodají sílu.

  Jinak vše co je úspěšné, spíše tedy komerčně úspěšné, je finální výrobek/produkt. Ty dodáváš prostředek, ale ne nikdy nedosáhne takových tržeb, jako finální produkt. Teď nevím, jestli zrovna Mall používá Nette, ale dejme tomu, že ano. Tak hodnota Mallu není v použitém FW, ani v tom, co nad FW postavili za aplikaci, ale v nabízené službě. To je ta cena. Pokud bys měřil úspěch pohledem financí, tak finální službou to bude vždy více než FW. To je podle mne realita.