Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Petr - ad prezentace jako alkoholik: On je poměrně velký...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 8. 2018 14:03

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  ad prezentace jako alkoholik: On je poměrně velký rozdíl mezi tím, když napíšeš, že "jdeš s kolegy na pivo" proti tomu, když napíšeš, že "jseš ožranej na druhé straně města v čase přednášky o Nette". To první, plno lidí/tj. zákazníků neřeší, to druhé je fakticky může odradit od použití FW, protože ožranýho one-man developera, který vytváří FW na kterém staví svůj business fakt nechtějí. A nejde tady ani o to, že je to fór, ale o vlastní prezentaci. Když buduji SW nad něčím "cizím" tak musím mít sakra záruku, že to cizí je stabilní a nehrozí tomu nějaké potíže. A "ožraný" developer tomu jistě ten pocit nedá. Ja vím, že pojem sebe image je to takové škrobené, ale vem si kolik lidí by si třeba otevřelo účet v bance, kdyby tvůj bankéř psal na tweeter, že je před nějakým meetingem sťatej někde na druhý straně města a je jedno jestli je to pravda nebo není.

  ad donátoři a firma:
  No ale živí tě poradenství k Nette, ne? Tedy pokud Nette bude prosperovat, bude prosperovat i tvé poradenství. Já jen nerozumím, proč se tak stršně bráníš vést vývoj Nette přes firmu. Firma má plno výhod, je zajímavá pro potencionální investory, je to vyšší jistota pro zaměstnance - tj. lidi kteří se na full time zabírají vývojem Nette.

  Chci od firem, které na Nette vydělávají, ať jej pomůžou financovat. Jenže ono Nette tvoří < 1% v tom že na něm vydělávají. Oni nevydělávají na Nette, ani na aplikaci postavenou nad Nette, ale vydělávají na službách, které poskytují. Opravdu nevidím důvod, proč by v tento moment měla firma platit za Nette, když je vydaný za cenu 0 Kč. Pokud změníš licenci, tak fy buď zůstane na poslední verzi za 0Kč, nebo přesedlá na jiný FW. Firma bude podle mne ochotná zaplatit jen za něco nového. Pochybuji, že je donutíš zaplatit za něco co jsi dal zdarma. Každý šetří náklady, a nedovedu si představit, jak šéf vývoje větší fy vysvětluje řediteli, že platí za něco co je volně k dispozici. Dokážu si představit dvě verze Nette, jedna ořezaná pod BSD, GPL, čímkoliv a druhá verze pro enterprise. To pak může být pro firmy zajímavější a šéf vývoje to dokáže obhájit. Můžeš se slečny fotografky zeptat, jestli ji přijde normální, že když nějakou věc dáš zdarma, tak na ni firmy nechtějí přispívat.

  Divní jsme naopak my. Divný je tvrdit, že chtít peníze je nesmysl, a musím to financovat ze svého.
  Tak pozor, to tu nikdo netvrdil. Chtít peníze za práci je samozřejmě oprávněná věc. Z mého pohledu, ale není oprávněná věc dát něco zdarma, a pak za to chtít zpětně peníze. To jsou dvě různé věci.

  Pokud sponzoři nebudou, nebude vývoj a dokumentace. Davide, ty jseš dubová palice. Vidiš jen jednu cestu, kterou ti mnoho lidí řeklo, jako téměř nereálnou, a ostatní cesty zavrhuješ. Občas se však nějaké dubové palici poštěstí a prorazí. Budu ti držet palce, ikdyž tam někde hluboko v sobě cítím, že to takto nebude fungovat. Ale mnohokrát jsem se už mýlil, tak třeba to bude i tentokrát.

  A jsem rád, že ti můj software byl v něčem prospěšný :-)
  To ano, byl, no spíše je, a snad i nadále bude.