Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od storkovo - "Můžeš mi (třeba emailem) poslat kontakt na ty...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 8. 2018 9:33

  storkovo (neregistrovaný) 89.24.78.---

  "Můžeš mi (třeba emailem) poslat kontakt na ty lidi?"
  Můžu, ale nechci. Co si o tom nebo mně myslíš není podstatné.

  Jsem sociálně postižený 30+ lety v kódu, takže jdu přímo k cíli a lidem někdy k hotovým závěrům chybí i vysvětlení, zkusím se v tomto odstavci polepšit. Co v mých příspěvcích není je to, že mezi tvým chováním (které _jistě_ nekoreluje s tím jak vnímáš sám sebe) a přístupu komunity (core tým, contributors, štěkalové) vidím kauzalitu. Zatímco ty komunikuješ stylem "co mám sakra ještě udělat abych se plebsu zavděčil" a už nejen vnitřně z toho hořkneš, lidem tvé nesporné zásluhy zastře odpor k chování (nechci rovnou říct charakteru) a zablokují se. Pointa ještě jednou - příčina a následek - lidem se nediv.

  V našem projektu jsme také zažili řadu zemětřesení, neshod, odchodů klíčových lidí, okamžiků kdy jsme se museli zastavit, zamyslet, a upravit plachtoví, a žijeme jen díky tomu že v současnosti jsme _skutečně_ komunitní projekt. To znamená, že ani Tvé "Dokumentaci píší jednotky lidí. Komunita tohle nedokáže." mě moc nepobavilo, když náš repozitář s dokumentací má k dnešnímu dni přes 700 přispěvovatelů - a když se v githubu podívám na insights/contri­butors, pak stý člověk (víc jich github nezobrazí a stránkování nemá) má 9 commits (10 commits končí na pozici 93). A to ještě vezmi v potaz, že s dokumentací jsme na githubu až od roku 2011. Jako řada dalších věcí které tvrdíš (a zapomínáš dodat "podle mých zkušeností s projektem Nette"), i tohle je totiž přesně opačně - přispět do komunitního projektu pull requestem do repa s dokumentací je právě ten nejsnažší způsob jak se do opensource zapojit jako nováček nebo programátor lehčího kalibru, a to se nám povedlo.

  Ano, nemám Nette rád - resp. v době kdy jsem hodil do koše asi pátý vlastní framework a poohlížel jsem se po projektu s mně sympatickou filozofií do kterého bych se mohl zapojit, kód Nette jsem smazal a přestal ho zvažovat hned po objevení češtiny názvech tříd. V dokumentaci bych to ještě snesl, framework na práci se mi vyplatí znát skrz nasrkz, z jeho kódu (a stejně je každá, i ta nejlepší dokumentace oproti kódu pozadu v čase) - ale v tu chvíli jsem nevěděl jestli se mám do toho kroucení hlavou smát nebo ne. Ano, i taková ze tvého pohledu drobnost ti může zavinit odliv kapacit (nemyslím že jsem byl jediný kdo se nechtěl patlat s něčím takovým). Vím že dnes je Nette jinde než tehdy - jen ti nasvěcuji bod, ve kterém jsi udělal chybu hned na začátku, a při vážení "kdo/co může za současný stav věcí" bys to neměl opomínat.

  Nečetl jsem celou diskuzi, nemám na to čas a nic by mi to nedalo - ale zaznamenal jsem něčí stížnost stran domluvené spolupráce a následně tvého odmlčení, které omlouváš množstvím mailů které dostáváš. Víš, abych ti to sežral, nesměl by v mých botách chodit člověk z firmy, kde zaznívalo "podpořme Grudla, část vývoje pořád běží na Nette" tak dlouho, až s tebou proběhla nějaká jednání o spolupráci, obsahu, termínech, až jsi pak zničehonic PŘESTAL ZVEDAT TELEFON. Takže milý pane, nediv se. Ničemu.

  Není zač.