Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od storkovo - Marnost nad marnost. Opět, nemůžeš se mýlit víc....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 8. 2018 12:06

    storkovo (neregistrovaný) 89.24.78.---

    Marnost nad marnost. Opět, nemůžeš se mýlit víc. Budu dál vycházet z toho, že se nelze mýlit schválně. Když jsme (my, čímž myslím tehdejší core team) se rozhodli přejít z Doxygen na ApiGen, byla to pro mě příležitost zahrát si v komunitě (čechoslováky bys tam tehdy spočítal na prstech jedné ruky) na věrozvěsta Nette. Že má ApiGen pod kapotou php mvc projekt vyvinutý v jedné piddílně maličké země, resp. že vůbec nějaký php projekt Nette existuje a k čemu slouží, to bylo překvapení pro všechny z toho úzkého kruhu - přeshraniční přesah má Nette jen tady v okolí, za vodou ho nikdo nezná. Naopak, pro mě to byl mimořádně příjemný okamžik, tzv. "CakePHP spirit" který je blíže středu dění téměř hmatatelný je přejícího charakteru, nejsme a nikdy jsme nebyli v žádné válce s jiným frameworkem (a to ani při exodu lead developera s několika věrnými, jejichž projekt Lithium, původně fork CakePHP, už je dnes totálně mrtvý) - nicméně, a teď se zase nadechni, z velké části to bylo proto, že profesně jsem se v českých vodách vůbec (ale vážně vůbec) nepohyboval a věci které se mi na projektu Nette (a teď nemám na mysli kód, jen vedení projektu a práci s komunitou, ty soft skills se kterými se rodí jen málokdo a jejichž absence je to co ti střílí do zad pokud na "to" nechceš být pořád jen sám) nelíbí jsem nasál až v posledních letech. Radost z toho, že v ekosystému CakePHP vlaje česká vlajka na tak důležitém místě, tu mi fakt ničím nezkazíš, pomáhal jsem s jejím stožárem. Jediné co ničíš je vděk za tvou práci, na který máš právo ale jeho projevům stavíš do cesty barikády které nikomu nestojí za to poníženě přelézat (a komerčním subjektům už vůbec ne, tvoje nespolehlivost jíž jsem byl ve firmě svědkem totiž seriózní spolupráci vylučuje a tím ti samozřejmě jednak uzavírá potenciální zdroje příjmů, ale především poškozuje pověst projektu jakom takového). Byly doby, kdy jsem si říkal "toho chlapa bych rád poznal" - jen jsem ale neznal nikoho (tzn. ani jednoho člověka) kdo Nette používá A ZÁROVEŇ se snaží pomoci s progresem - inu, teď už znám takových lidí řadu.

    Už nevím v jaké to bylo verzi nebo větvi - jen silně pochybuji že jsi na to v roce 2006 používal git, sám už si nevzpomenu na které XyzForge to leželo a že se při migraci subversion -> git zároveň uklízí hnůj je normální.

    Dělej si co chceš, jsi svobodný člověk.