Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Franta - Jsem (tak nějak z principu) proti zamykání diskusí. Nicméně...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 8. 2018 14:18

  Franta (neregistrovaný) ---.frantovo.cz

  Jsem (tak nějak z principu) proti zamykání diskusí. Nicméně zde jsem si tohoto trendu relativizace taky všiml. Tak jen malý vzkaz pro ty, kteří budou tuto diskusi později číst:

  Nejde tu – alespoň za mě – o to, zda máme či nemáme rádi Davida, jestli považujeme jeho práci za kvalitní, jestli mu chceme poděkovat nebo jsme naopak závistivé nepřející svi*ě, které chtějí, aby „sousedovi chcípla koza“.

  Jde o to, že David přišel s (podle mého) nesmyslným návrhem nové licence a začal znevažovat práci a hodnoty spousty jiných lidí, kteří tvoří svobodný software / open-source a kterým všichni vděčíme za to, že můžeme počítače používat svobodně a jsou pod naší kontrolou (spíš než pod kontrolou jejich výrobce, vlády nebo nějaké korporace) a vývoj zakládáme na spolupráci místo na házení si klacků pod nohy a vedení právnických bitev. Tak proto ta kritika.

  Dneska je potřeba jít dál a otevírat ty technologie až na úroveň hardwaru, čipů, procesorů… (a ne se vracet někam do dob sharewaru/fre­ewaru). Naštěstí už to není takové sci-fi a otevřený hardware se pomalu stává realitou. (viz také článek o RISC-V na mém blogu)