Hlavní navigace

Názor k článku Dejme šanci etické internetové žurnalistice

 • 19. 7. 2007 15:47

  Accuphose (neregistrovaný)
  Na toto téma bych klidně napsal článek na lupu, pokud by byl zájem a bylo by to shledáno kvalitním. Souhlasím s Gilhadem.

  Není podle mě možné slučovat tištěná periodika a internetové psaní obecně. Jako hlavní důvod vidím to, že na internetu tvoří pravidla čtenáři dlouhodobým chováním, formují tak globálně jako mravenci, celou podobu internetu, jako centra informací.

  Ten, kdo se chce prezentovat v reálné žurnalistice jako médium, tak musí dát dohromady redakci, spočítat si náklady, zaplatit tiskárnu a obecně provoz. Konkurence v takovém prostředí, je celkem vysoká a pro jednotlivce tudy cesta nevede. Všechno už bylo objeveno.

  Oproti tomu internet skýtá neomezené možnosti pro komerčně nezajímavé skupiny čtenářů. Jediné kritérium tvoří, prostor pro psaní a klávesnice. Etiku a nějaký kodex může každý definovat, ale obávám se, že jen sám pro sebe, snaha v tomto ohledu něco nařizovat povede paradoxně k omezení svobody internetu. Ta nespočívá v tom, že si každý může psát co chce, jak je nám mylně předhazováno, ale každý má právo si ukousnout vlastní prostor, kde bude pánem a svoje myšlenky šířit svobodně do éteru. Podívejte se, jak dopadla Česká televize, jako veřejnoprávní médium, věnuje se všem oblastem na průměrné úrovni. Nebude nikdy moci v tomto ohledu, konkurovat internetu, kde se dají různé zájmy a oblasti poznání, nalézt v absolutním rejstříku úrovní, počínaje amatérismem a konče normami. Pro internetového člověka, nemá televize co nabídnout. Nesouvisí to sice s žurnalistikou, ale chci na tom ukázat jakým způsobem se formuje vztah globální pravidla - lokální pravidla.

  Televize - periodika - internet.
  Normalizace(nemyslím to pejorativně) - dohled - svoboda

  A s tím souvisí i zkreslený obraz vnímaní svobody. Tu lze nejlépe definovat právě úrovní zpětné vazby. Zatím co televizi názor diváka nezajímá, periodikum to bere jako doplňující informaci, internet je na tom primárně závislý. Diktovat něco internetu je šlápnutí vedle. Pokud chce někdo učit formovat společnost, udělá to rodina, okolí, dědičnost. Je to individuální věc. Na základě těchto vlivů posléze konkrétní člověk zapne/vypne televizi - koupí/nekoupí si nějakou tiskovinu, ale na internetu bude chodit tam, kde se mu líbí místní klima. Neříká to však vůbec nic o úrovni tohoto klimatu. Proto si myslím, že určovat něco druhým na ionternetu je úsměvné.

  Ještě poznámka k moderování, je to plné právo vlastníka daného prostoru na internetu, demokracie je v tom, že pokud se to někomu nelíbí, může jít jinam, nebo si to udělat po svém. Vlastní televizi si asi člověk ztěží pořídí, pokud není Berlusconi :-P

  Jediná věc, ve které má periodikum převahu, je trvání na diakritice, na internetu si každej "pýs3 j4ch chcc3"