Hlavní navigace

Desatero k opravdu úspěšnému roku 2010

7. 1. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Poslední týden právě skončeného roku jsem prožil v lehkém úžasu. Původně jsem chtěl shrnout události minulého roku, ale místo toho jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, jak rychle zase uběhl. Vypadá to, že tu bude určitá korelace mezi rychlostí Internetu a tím, jak rychle utíká čas kolem nás. Ten loňský rok uběhl asi tak dvěma megabity za vteřinu. Jaký bude ten nový? Bude ještě rychlejší? A jak bychom si představovali takový opravdu „úspěšný nový rok“?
Eduard Hlava - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Vzhledem k tomu, že rychlost připojení k Internetu se rok od roku zvyšuje, buďme si jistí, že i kulatý rok číslo 10 uběhne ještě rychleji, než ten předchozí. Bude opět lemován událostmi, které někdo v prosinci shrne do jednoho článku, abychom viděli s odstupem, co jsme to zase vyváděli.

Na konci a na začátku každého roku si lidé mezi sebou přejí „úspěšný nový rok“. Ale co to znamená? To už vám nikdo nepopřeje, to si musíte domyslet. Pro někoho to může být povýšení, pro někoho koupě alespoň deseti dalších firem a pro někoho „pouze“ další rok přežít ve zdraví. Co bude znamenat „úspěšný nový rok“ pro (nejen) český Internet obecněji? Zkusme si představit takový super úspěšný rok v několika oblastech …

1.Připojení k Internetu

Konečně se podaří posunout na stejnou úroveň pevný a mobilní Internet za ještě menší ceny. Budeme mít vysokorychlostní Internet (alespoň na úrovni 3G) ve všech částech republiky za paušální cenu 100 Kč za měsíc. Bez omezení na čas i přenesená data. Budeme tak mít možnost být připojeni neustále a ještě rychleji.

2.Mobilní služby

Velký rozmach budou mít tím pádem mobilní služby a aplikace, které se do této doby nerozšiřovaly tak rychle. Zejména proto, že bylo málo trvale připojených lidí. Cokoliv, co si uživatel dokázal představit na svém počítači, bude mít postupně ve svém mobilu. Dokonce i to, co si představit zatím nedokázal. Když s příslušnými aplikacemi nepřijde malá izraelská nebo indická firma, přijde s tím jistojistě Google. A kromě jiného se nám do chytrých telefonů natrvalo usídlí plnohodnotný Flash.

Tento rok bude také patřit boomu augmentované (rozšířené) reality. Dobrou zprávou je, že ještě letos budeme schopni virtuální a rozšířenou realitu rozlišit od té skutečné. Další rok už může být hůř.

3.Politika a soukromí

Politici nejen v Evropské komisi pochopí, že přínos Googlu celé společnosti je mnohem větší, než nebezpečí zneužití autorských práv či osobních dat. Totéž bude platit i pro Microsoft. Tyto dvě superfirmy společně s politiky nastartují další vlnu digitalizace čehokoliv. Na Googlu najdete vše. Už nejen snímek vašeho auta stojícího před vaším domem, ale též informace o své DNA, nebo průběh vaší tepové frekvence v závislosti na GPS poloze. To mj. způsobí nečekané pročištění ovzduší v některých rodinách. Nejedné manželce (či manželovi) bude díky tomu podezřelé, proč vám vždy na jednom místě na pár minut extrémně vzroste tep. S výmluvou, že tam máte každý týden důležité jednání, nevystačíte ale moc dlouho.

4.Volby na třetí

Čeká nás supervolební rok. Troje volby budou znamenat také velkou mobilizaci sil a díky omezeným prostředkům konečně masivní přesun kampaní politiků na Internet. Vzhledem k tomu, že už prakticky všichni oprávnění voliči budou zachytitelní na Internetu, přinese to kýžené ovoce. Mimo jiné to přispěje velkou měrou k tomu, že kampaně budou rozumné, věcné a bez osobních útoků. Díky osobní blízkosti kandidátů na sociálních sítích budeme mít pocit sounáležitosti se svými kandidáty. Jako by byli všichni ti Kalouskové, Paroubkové, Topolánkové , apod. našimi blízkými sousedy, kteří nám vždy rádi poradí či půjčí (cokoliv). Volby si zatím neodbudeme online, ale díky nové politické reprezentaci budou další volby už také elektronické. Kladný bod pro elektronický podpis.

5.Datové schránky a elektronický podpis

Dočkáme se konečně toho, že jak státní správa, tak firmy a i občané vezmou datové schránky na milost a dokonce v nich najdou něco smysluplného. Třeba i díky již vznikajícím nejrůznějším konektorům a nadstavbám již používaných systémů, které je od webové aplikace datových schránek odfiltrují. Ruku v ruce s tím se konečně dočkáme zmrtvýchvstání elektronického podpisu. Nakonec i ten poplatek za poslání zprávy do datové schránky při styku firma-firma bude všeobecně akceptován a lidé přestanou remcat kvůli tomu, že to je „nedovolený“ přivýdělek České pošty. Pozitivní je také to, že je zase důvod méně pro vaši asistentku, aby letěla na poštu, když se může věnovat něčemu smysluplnějšímu. Třeba údržbě zeleně ve vaší firmě.

6.Ekologie

Jeden nejmenovaný pán, který je podřízen tomu Nejvyššímu (nebo je tomu naopak?) přestane shazovat snahy lidstva o ekologické a environmentální cítění a chování. Ať už se tomu říká „zelený terorismus“ či jakkoliv jinak, snaha se cení. Internet k této snaze přispěje prudkým rozvojem zelených služeb. Od nízko energetických serverů (inspirace se bude hledat i u pasivních domů), přes webové stránky spotřebovávající minimum elektrické energie až po recyklované počítače, myši a další periferie. Díky doznívající krizi budou zelené úspory ještě zelenější.

7.Linux a Microsoft

Rok 2010 bude rokem, o kterém se bude mluvit jako o konci války mezi uživateli Linuxu a Microsoftu. Na první pohled to může znít jako negativní zpráva, protože články srovnávající cokoliv linuxového s čímkoliv od Microsoftu vždy spolehlivě vygenerovaly množství ostrých diskusních příspěvků (a tedy slušnou návštěvnost). Čím si klid zbraní zasloužíme?

Bude toho nejspíše více. Jednak linuxáci uznají, že Windows 7 je opravdu konečně opravdovým operačním systémem, a uživatelé Windows zjistí, že Linux (zejména v některých distribucích) dospěl a je použitelný i pro desktopy. To zejména díky tomu, že Microsoft přijde s rozšířením Linuxu o funkci umožňující spouštět aplikace Windows i v prostředí Linuxu. Toto bylo možné i loni, ale teprve letos budou nové počítače s Linuxem opatřeny oficiální nálepkou „Windows applications ready“. A konečně – Bill Gates a Linus Torvalds si nad právě podepsanou Deklarací o spolupráci podají ruku (o společném vřelém objetí a opití se na after party budou informovat jen bulvární média).

8.Firefox a Internet Explorer

Internet Explorer verze 6 bude mít na náhrobním kameni vytesán rok 2010. Firmy a instituce tuto verzi prohlížeče přestanou prakticky úplně používat. Vývojářům webových aplikací tak odpadne jedna velká starost s optimalizací webů pro tento senilní prohlížeč. Navíc podíl všech verzí IE oproti Firefoxu, Opeře, Safari a dalším prohlížečům dohromady poklesne pod 30 %. O prohlížečích nemajících v logu modré “e” se přestane mluvit jako o “alternativních prohlížečích”.

9.Autorská díla na internetu za pár drobných

Film ve full HD kvalitě za kilčo? Lenost lidí chodit do kin ještě zesílí poté, co se největší filmová studia rozhodnou pro bezprecedentní krok. Nabídnou nové i starší filmy ke stažení na Internetu za malý poplatek – distribuce bude časově synchronizována s distribucí na DVD a Blu-ray nosičích. A pozor. Bez otravné ochrany proti kopírování. Každý uživatel tak raději zaplatí pár korun (dolarů, euro) za velice rychlé a bezproblémové stažení filmu přímo od zdroje, než aby ho složitě hledal s šedých koutech Internetu. Převratem bude to, že pro stažení i přehrání videa budete potřebovat vlastní elektronický podpis.

10.Rozvoj reklamního videa

Po velkém boomu Google Adwords, kdy téměř každý provozovatel i té nejzastrčenější stránky, zobrazoval kontextovou reklamu, nastane velká vlna video reklamy. Lidé budou videa milovat i v roce 2010, což přiměje marketéry k tomu, že začnou tlačit kontextovou video reklamu na čím dál větší počet webových stránek.

ICTZ23

Chybí tu ještě něco?

Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Určitě byste sestavili vlastní seznam událostí v souvislosti s Internetem, které byste si přáli, aby se letos staly. Uvědomuji si, že některé výše uvedené předpovědi jsou zřejmě na úrovni naivního přání či dokonce na hraně extremismu. Tak či tak, kdyby se vyplnila alespoň pětina z toho, co jsem uvedl výše, budu považovat rok 2010 pro Internet za velmi úspěšný. Máte jiný názor? Pokud ano, pak se můžete vyjádřit v diskusi níže.

Přeji jak vám, tak i (nejen) českému Internetu úspěšný nový rok 2010. Ať už to bude znamenat cokoliv.

Autor článku

Autor se zabývá publikačními systémy, eshopy a dalšími užitečnými internetovými. Aplikacemi, e-commerce a marketingem na internetu. Pracuje jako CEO ve společnosti Neternity Group s.r.o.