Hlavní navigace

Názor k článku Dilia žene Ulož.to k soudu, chce přístup do databáze souborů od Filip Jirsák - Autorský poplatek se vypočítává tak, že se určí,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 6. 2014 10:04

    Filip Jirsák

    Autorský poplatek se vypočítává tak, že se určí, jaká odměna náleží autorovi za jednu kopii, odhadne se, že z 1000 kopií je průměrně třeba 100 ks diplomek, 300 ks formulářů a smluv, 200 ks kopií chráněných autorských děl, 50 ks kopií z nelegálních zdrojů atd. Pak se to rozpočítá, že třeba průměrně z každé páté kopie by měl být zaplacen autorský poplatek, takže se určí, že z každé kopie se zaplatí jedna pětina.

    Každopádně placení těchhle poplatků nikoho k ničemu neopravňuje. (Když platíte v daních hasiče, také vás to neopravňuje podpálit barák.) Navíc podle rozhodnutí Soudního dvora EU mají být do výpočtu zahrnuty pouze legální kopie, tedy kopie z legálních zdrojů.

    Aby si to (zase) někdo špatně nevykládal, já ten systém nehájím, jenom popisuju, jak to dnes funguje. Já osobně bych užití pro osobní potřebu i kolektivní správu práv zrušil, dnes není technický problém uzavřít licenční smlouvu pro každé jednotlivé užití. Dříve by byly transakční náklady neúměrně vysoké, kdybych si chtěl třeba LP nahrát na magnetofonový pásek, že bych musel do obchodu a tam si k tomu LP pořídit nějaký kupon opravňující mne k vytvoření kopie. Dnes se to dá vyřešit jedním kliknutím na webu.