Hlavní navigace

Názor k článku Distanční výkon práce a jeho právní úprava od Radek Novák - Sociologové rozlišují tři typy času, který máme: - na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 9. 2003 14:17

  Radek Novák (neregistrovaný)
  Sociologové rozlišují tři typy času, který máme:
  - na čas pracovní - tj. nutný pro zajištění příjmů k obživě
  - na čas polovolný - tj. čas, který dobrovolně věnujeme výdělečné činnosti (ale třebe i zvyšování kvalifikace, nebo svému hobby, jehož výsledky dokážeme/můžeme (ale nemusíme, protože jsme již zajištěni prací odvedenou v pracovním čase) zpeněžit a tím si přilepšit. Sem patří třeba i systematické sbírání známek, které může být celý život zábava, ale které může již od začátku vykonávat s cílem finálního zisku)
  - a na čas volný - v tomto čase se bavíme, odpočíváme a pod.

  Donedávna bylo rozdělení jasné - ráno člověk vstal, nastal mu pracovní čas, pracoval, po práci se věnoval svým hobby nebo se bavil a pak odpočíval. Tomu odpovídají všechny konstrukce stávajících zákonů - pracovní doby, povinné pauzy, nároky na volno, hygienické předpisy, jiné pro obytnou část domu, jiné pro pracoviště... a pod.

  Tohle rozdělení dávno prostě přestává platit v čím dál širším počtu profesí. U některých profesí neplatilo nikdy, ale nástup komunikační techniky zrušil tradiční rozdělení času a místa práce a odpočinku. Klidně mohu odjet a poskytovat vám hotline mobilem z pláže na Karibském ostrově. Jsem na dovolené nebo stále v práci? Mohu si s notebookem sednout do hospody, nebo do parku na lavičku (bude muset městská část nechat překolaudovat park :o)))? )

  Zákony, tak jak jsou postaveny jsou spíše nepoužitelné. Pracovištěm vše stala všechna místa kde můžete využívat komunikační techniku, je jedno zda jste doma, na "pracovišti" , na veřejném prostranství, nebo v zahraničí. Pracovní doba od - do už nexistuje, pracuje se vždy když chcete, můžete nebo musíte. Není důvod dodržovat včerejší výmysl úředníků, každý si dohodne pracovní podmínky šité jemu na tělo. A kdo a jakým právem by vám v tom měl bránit?