Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Distanční výkon práce a jeho právní úprava od Radek Novák - Sociologové rozlišují tři typy času, který máme: - na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 9. 2003 14:17

  Radek Novák (neregistrovaný)
  Sociologové rozlišují tři typy času, který máme:
  - na čas pracovní - tj. nutný pro zajištění příjmů k obživě
  - na čas polovolný - tj. čas, který dobrovolně věnujeme výdělečné činnosti (ale třebe i zvyšování kvalifikace, nebo svému hobby, jehož výsledky dokážeme/můžeme (ale nemusíme, protože jsme již zajištěni prací odvedenou v pracovním čase) zpeněžit a tím si přilepšit. Sem patří třeba i systematické sbírání známek, které může být celý život zábava, ale které může již od začátku vykonávat s cílem finálního zisku)
  - a na čas volný - v tomto čase se bavíme, odpočíváme a pod.

  Donedávna bylo rozdělení jasné - ráno člověk vstal, nastal mu pracovní čas, pracoval, po práci se věnoval svým hobby nebo se bavil a pak odpočíval. Tomu odpovídají všechny konstrukce stávajících zákonů - pracovní doby, povinné pauzy, nároky na volno, hygienické předpisy, jiné pro obytnou část domu, jiné pro pracoviště... a pod.

  Tohle rozdělení dávno prostě přestává platit v čím dál širším počtu profesí. U některých profesí neplatilo nikdy, ale nástup komunikační techniky zrušil tradiční rozdělení času a místa práce a odpočinku. Klidně mohu odjet a poskytovat vám hotline mobilem z pláže na Karibském ostrově. Jsem na dovolené nebo stále v práci? Mohu si s notebookem sednout do hospody, nebo do parku na lavičku (bude muset městská část nechat překolaudovat park :o)))? )

  Zákony, tak jak jsou postaveny jsou spíše nepoužitelné. Pracovištěm vše stala všechna místa kde můžete využívat komunikační techniku, je jedno zda jste doma, na "pracovišti" , na veřejném prostranství, nebo v zahraničí. Pracovní doba od - do už nexistuje, pracuje se vždy když chcete, můžete nebo musíte. Není důvod dodržovat včerejší výmysl úředníků, každý si dohodne pracovní podmínky šité jemu na tělo. A kdo a jakým právem by vám v tom měl bránit?
 • 29. 8. 2003 14:20

  C (neregistrovaný)
  Naví je z hlediska BOZP zcela nepřijatelné (resp z hlediska HP) aby se práce s počítačem neodehrávala u pracovního stolu. Takže moje oblíbená poloha v posteli, s notebookem na klíně,by stejně neprošla. Neměl bych tu postel přihlásit na stavebním úřadě?
 • 28. 8. 2003 23:18

  áj (neregistrovaný)
  stejně mi nepřijde, že se tím, že někdo pracuje s počítačem či šicím strojem doma, podstatně mění způsob užívání stavby. a ty další věci už vůbec ne.

  ten názor je moc přitažený za vlasy. záleží na druhu činnosti, ale odhadem 95% případů pod to nespadne. nicméně je fajn si uvědomit, že by se tato ustanovení mohla užít i v některých případech
 • 28. 8. 2003 11:59

  Ján Matejka (neregistrovaný)
  Nemyslím, že jsem odloučen od tělesných slastí, ale to zde asi není podstatné :-).

  Co se týče potřeby změny kolaudačního rozhodnutí, tak zde skutečně existeuje poměrně veliký rozpor mezi (náročnými) požadavky právní úpravy a jejich skutečným dodržováním v praxi. Podobný přístup je však v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) poměrně častý. Požadavek zákonodárce se zdá být možná absurdní, avšak pokud se na uvedenou úpravu dívame právě přísným pohledem BOZP a odpovědností zaměstnavatele za jeji dodržání, lze jej pochopit. Jinak souhlasím, že z pohledu zaměstnance, který tak či onak doma pracuje s počítačem, se může zdát tento požadavek absurdní.

  Co se týče výše zmíněných potvrzení, tak mohu potvrdit, že ačkoliv se to zdá samozřejmé, tak to v praxi až tak samozřejmé není. Nemyslím tedy, že je na škodu to v článku zmínit.

  S pozdravem

  Ján Matejka
 • 28. 8. 2003 10:17

  áj (neregistrovaný)
  pokud někdo příliš dlouho bádá odloučen od tělesných slastí, ztrácí kontakt s realitou...

  když tedy dělám doma pro sebe, tak rekolaudační rozhodnutí nepotřebuji a když pro zaměstnavatele, tak ano? jsem asi z jiné planety. "Změny ve způsobu užívání stavby, v jejím provozním zařízení, ve způsobu nebo podstatném rozšíření výroby, popřípadě činnosti, která by mohla ohrozit zdraví a život nebo životní prostředí" co z toho se vztahuje na práci s počítačem, o kterou půjde ve většině případů? nebo třeba s šicím strojem?

  "V případě moderních zařízení (např. PDA, notebooky apod.) lze předpokládat, že by mělo jít o předmět svěřený zaměstnanci na základě písemného potvrzení ..." proč tolik domněnek? o co jiného by mělo jít? nebo se to vztahuje k domněnce (ne)existence písemného potvrzení? jsou střelci, kteří někomu dají notebook bez něho? odpovědnost by tak měl ale stejně.