Hlavní navigace

Názor k článku Domažlická digitální revoluce trošku pokulhává od Pamětník - Otázka výhod a nevýhod satelitu versus DVB-T se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 6. 2007 13:16

  Pamětník (neregistrovaný)
  Otázka výhod a nevýhod satelitu versus DVB-T se nedá zjednodušovat jen pohledy MUFa ve 4 bodech. Netvrdím, že jeho názory jsou z principu špatné, ale všechno má ještě své ALE. Označovat DVB-T za paskvil páchne trochu suverenitou ředitele zeměkoule. Proč by se tato technologie rozvíjela a zaváděla opravdu v celém technicky civilizovaném světě? Zatím to není běžně v nabídce, ale šíření stovek programů by bylo technicky možné a jednodušší třeba po optickém kabelu. Až na vyjímky se dá satelitní příjem realizovat jednoduše jen při individuálním soukromém příjmu. Větší či menší parabola, na domě s více nájemníky i ve více exemplářích, ale hyzdí fasády více než Yagina na DVB-T (často původní na analog), která bude perspektivně nahražena pokojovkou. K podstatné miniaturizaci parabol nedojde z principu ani v budoucnu. Nyní k rozboru zmiňovaných 4 bodů pod jiným úhlem pohledu. Ad 1) - satelitní příjem je opravdu vždy dražší a třeba nájemník na něj nemá nárok, ze zákona pouze na DVB-T. Přechodný rozdíl v nabídce typu TOP TV a TV Noe bych také nebral za bernou minci, sice ne hned, ale někdy se nabídka rozšíří. Ad 2) - kvalita obrazu posuzovaná při rozlišení 720 x 576 na malé nebo obří úhlopříčce přímo nesouvisí s typem šíření. Za to normální DVB-T nemůže. Ad 3) - může se objevit otázka a co nabízí navíc satelit z českých programů oproti vícemuxovému DVB-T? Nic! Možnost příjmu stovek zahraničních programů ze satelitu je neoddiskutelná, ale skutečná využitelnost mizivá. To je vidět třeba na digitálním experimentu na Domažlicku. Většině divákům chybí digitální Prima, o výhodě možnosti nově přijímat digitálně ČT24 a ČT4 Sport se nikdo ani nezmíní. Proč by tedy vyhledávali cizojazyčné shopy, erotické reklamy a nesrozumitelné arabské vysílání? Ad 4) - právě připlácení na kódované programy mnoho diváků odrazuje a možnost této služby i v DVB-T je velmi diskutována. Opět je pravdou, že za příslušný peníz je k dispozici více programů na UPC a DigiTV, ale kdo to chce, nikdo mu, až na vyjímky, v tom nebrání.
  Všechny satelitní systémy mají ale zásadní omezení při nutnosti a nebo možnosti volby více nezávislých pořadů na více TV. Buď se tím systém stane podstatně složitějším a dražším a nebo se musí celá sestava nainstalovat a zaplatit vícekrát. U DVB-T je to jen o x krát 1500.- více, u satelitu je podobné řešení minimálně 4 x dražší a překračuje desítky tisíc korun.
  Posledním, nezanedbatelným, argumentem pro DVB-T vysílání je nutnost zajištění informovanosti obyvatelstva státními orgány při živelných pohromách, ohrožení státní suverenity a po anologové tmě je tento princip nejjednodušší, nejlevnější a nejrozšířenější. Závislost na nějakém nadnárodním satelitním provozovateli je pro stát neakceptovatelná. Ať už se nám to líbí nebo ne a nebo to nepovažujeme za důležité.
  Nakonec ještě jedno vysvětlení. Naše domácnost provozuje dva digitální satelitní systémy, na chalupě a doma i s pozicionérem. Přesto to považujeme pouze za doplněk ze současných 4 možností příjmu TV u nás, preferujeme kabelovku. Proto si všechny výhody a nevýhody satelitního příjmu uvědomuji a své názory opírám o konkrétní zkušenosti.