Hlavní navigace

Názor k článku Domažlické digitální turbulence po 31. říjnu 2008 od Pamětník - Je chválihodné, že si hledáte příklady a srovnání...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 11. 2008 9:27

    Pamětník
    Je chválihodné, že si hledáte příklady a srovnání postupu našeho DVB-T s jihem a západem, ne se severem a východem. Třeba v Německu to jsou "jen" 3 "nekomerční" MUXy ARD, ZDF a v mém dosahu BR. V kabelovkách a na satelitu mají Němci k dispozici podstatně víc stanic. My jsme menší, ekonomicky slabší stát a češtinou mluví/rozumí jen pár milionů diváků, proto je zde všechno snad přiměřeně redukované. V naší digitální realitě ale opravdu zatím není náplň do všech 4 MUXů a proto nikdo snad vážně nemůže požadovat v DVB-T všechno hned a s nabídkou 20 programů. Čekat na takový stav je opravdu nerozumné. ČT si vypínáním ČT2 alespoň dělá prostor pro svůj čtyřprogramový veřejnoprávní MUX a i kvůli němu se "vyplatí" si pořídit STB již dnes. Ty uvozovky u slova vyplatí jsou pochopitelně jen symbolické, to je jen prostá daň tomu, že Evropa opouští analog. Stát, za současného právního stavu, nemá páky na to, přimět i další komerční účastníky digitalizace k vstřícnému kroku. A u MUXu 3 a 4 se ani nikdy neproklamovala snaha zajistit pokrytí nad 80%. Budou oblasti, kde si budou "muset", po jejich programech dychtící, diváci připlatit za DVB-S (kde snad bude nabídka širší), s tím nikdo nic nenadělá. Na venkově také nemají všichni tramvaje a metro a také tam dokáží žít. Ani vlastnictví satelitního přijímače ale neřeší již dnes příjem programů jako jsou Prima 2, Barrandov a třeba Febio TV. Požadavek kompletní nabídky je proto zatím pro všechny chiméra, ne argument k odmítání DVB-T.
    Pro Vás je změna transpordéru záležitost okamžiku, také já jsem zvládl poslední změny v DVB-T během pár minut, ale opět to nejsou všeobecně platné argumenty. Nejen na tomto webu se objevuje také bezradnost nad změnami v DVB-S, laici a neznalí amatéři s tím také těžce bojují.