Hlavní navigace

DOS je starý třicet let

29. 7. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

DOS, Disk Operating System, koupil v roce 1981 Microsoft a vyrostly na něm dnešní „osobní počítače“. Dlouho vydržel jako základ Windows. A objevil se i v několik „konkurenčních“ podobách.

Po třiceti letech se stále v PC světě vyskytují věci, které do nich zavedl právě DOS. Ať už je to označování disků písmeny (kde A: a B: slouží vymírajícím disketovým mechanikám) nebo nikdy nekončící problém s nesmírně odolnými (proti konci) souborovými systémy FAT (a ještě více odolným pohrobkem původního pojmenovávání 8 znaky jména a 3 znaky přípony).

C:>_

DOS už v dnešních Windows nenajdete, postupně se ho podařilo eliminovat a jeho pozůstatky je už jenom „okno s příkazovou řádkou“. Pokud byste chtěli vyzkoušet skutečný DOS, zkuste FreeDOS nebo DOSBox. Samozřejmě můžete podniknout ještě zábavnější výpravu do historie (třeba jako Daniel Rigal ve Virtualisation And A Peek In The Dustbin) pomoci virtualizovaného počítače. Nebo se pokusit na váš počítač nainstalovat nějaký skutečný (a starý) MS DOS. Na Internetu najdete dostatek možností jak získat „instalační diskety“.

Teoretické narozeniny DOS slaví 27. července, tedy v den, kdy Microsoft koupil QDOS.

Pokud se ptáte, proč věnovat DOSu celý článek (a dokonce hodně dlouhý článek), odpověď je snadná. Je nedílnou součástí počítačové historie. Je zajímavé vědět, jakým způsobem se počítače dostaly od čistě znakových „terminálů“ k výkonným grafickým strojům a kolik let jim to trvalo. A historie DOSu je navíc vyplněna mnoha pokusy porazit MS-DOS. Žádný z nich se nepovedl. A najdete tam i pár ještě zajímavějších epizod – třeba chvíli, kdy to vypadalo, že budoucnost DOSu se jmenuje OS/2.

Historie MS DOSu

1980 ::: IBM oslovuje Billa Gatese (Microsoft) a řeší budoucnost osobních počítačů – základem je počítač mající Basic dostupný v ROM paměti (Microsoft je právě autorem takovéhoto Basicu pro počítače Altair). Právě zde vzniká počátek historie DOSu. Vznikl částečně i proto, že se IBM nepodařilo dohodnout s Gary Kildallem, autorem operačního systému CP/M.

1981 ::: QDOS (86-DOS), předchůdce MS DOSu, mění majitele a dostává se do rukou Microsoftu. Ten pracuje už druhým rokem na operačním systému (a dalším software) pro IBM. V září IBM uvádí IBM PC vybavené PC DOS 1.0 od Microsoftu. Microsoft jej pro změnu získal koupí práva na DOS od společnosti Seattle Computer Products (v červenci 1981)

Autory původního QDOSu (Quick and Dirty Operatign System) je Tim Paterson. A je mimochodem založený na již zmíněném CP/M.

1982 ::: IBM PC-DOS 1.1 byl ve skutečnosti MS DOS 1.1 a byl to opět Microsoft, kdo jej IBM dodal (v květnu 1982) pro originální IBM PC.  Mimochodem, v té době ještě stačilo 64KB RAM a command.com měl necelých 5 tisíc bajtů.

Microsoft svůj MS DOS dodává i dalším OEM výrobcům – Zenith jej označuje Z-DOS, ostatní používají MS-DOS 1.25. V září 1982 IBM uvádí rozšiřující paměťové karty a IBM PC se tak dostává až na 576+64 KB paměti.

1983 ::: Přichází MS-DOS 2.0 a  IBM XT se dodává s PC-DOS 2.0 (březen). V květnu je MS-DOS 2.01 k dispozici pro klony. V listopadu se objevuje IBM PCjr s PC DOS 2.1 – v prosinci Microsoft uvádí MS-DOS 2.11

1984 ::: Na světě je MS-DOS 3.0/PC-DOS 3.0 (září) s podporou pro 1.2MB floppy a neuvěřitelně velké pevné disky, větší než 10MB. Určen byl pro IBM AT, tedy následovníka XT hardware. Verze 3.1 (listopad) doplnila základní podporu pro sítě.

MS-DOS 3.1 přichází v listopadu, doplňuje síťovou podporu v podobě Microsoft Networks 1.0 a podporující hardware od jiných výrobců než IBM.

1985 ::: PC-DOS 3.1 doplňuje podporu pro IBM Network Adapter a IBM PC-Network (březen). V květnu IBM a Microsoft oznamují partnerství, které by mělo vést k vývoji Advanced DOS (v roce 1987 vede k vzniku  OS/2). V prosinci je uveden PC-DOS 3.2

1986 ::: MS-DOS 3.2 (leden) přidává podporu pro 3.5" diskety (720KB), Digital Research se snaží přeměnit CP/M na DOS Plus.

1987 ::: MS-DOS 3.3 (srpen) přináší podporu pro 1.44MB diskety a více oblastí na pevných discích. A rozšířila se podpora více jazyků (plných 17 zemí).  Pokud si budete chtít dnes DOS zkoušet ve virtuálních počítačích, tak právě verze 3.x nejspíš bude fungovat správně. 

IBM uvedla na trh Personal System/2 (PS/2, duben) používající PC DOS 3.3 a oznamuje nový Operating System/2 (na trh je uveden v prosinci). Compaq přivádí na trh Compaq MS-DOS 3.31

1988 ::: Microsoft uvádí v červnu MS DOS 4.0 s podporou diskových oblastí velkých až 2GB a objevuje se „GUI“ pro myš (jménem DOS SHELL). Několik měsíců čekání na verzi 4.01 bylo dost podstatných, verze 4.0 byla jednou z nejméně spolehlivých verzí DOSu.

DR DOS (nyní) od DeviceLogics dnes bude asi dnes znát málo lidí – byl (a je) určen pro zahrnutí do pamětí ROM/Flash – najdete v něm API pro multitasking, komprimací disků, podporu EMM 386, lokalizaci, síťovou podporu. Na trh se DR-DOS dostal v lednu od společnosti Digital Research a  v květnu se objevil jako DR-DOS 3.31.

IBM v červenci uvádí na trh IBM DOS 4.0, v září přichází vylepšený IBM DOS 4.01. V listopadu Microsoft přináší MS-DOS 4.01.

 GEM (Graphical Environment Manager) byl předchůdcem Windows (a příchod Windows znamenal konec pro GEM) přicházejícím z CP/M – byl použitelný v MS-DOSu, vysloužil si žalobu Apple (verze GEM/1 byla prý přesný kopie GUI Apple). Dnes můžete zkusit GEM/3 ve virtuálních PC, pokud na to máte odvahu. GEM/3 se na trhu objevil v listopadu 1988.

1989 ::: Compaq uvádí Compaq MS-DOS 4.01 a zároveň s ním stále dodává MS-DOS 3.31. Rok 1989 přináší vlnu problémů a kritiky pro MS DOS (hlavně s ohledem na problematickou verzi 4) a stále více problémů vyvolaných nedostatečnou paměti pro programy. 640KB přestává stačit a různá řešení nahrávající ovladače či části BIOSu jinam způsobují více problémů než užitku.

V září Microsoft uvádí Microsoft OS/2 1.2 – OS/2 se má podle IBM i Microsoftu stát operačním systémem budoucnosti.

1990 ::: Digital Research uvádí DR-DOS 5.0 s lepší správou paměti a GUI (ViewMAX). V květnu Microsoft uvádí Windows 3.0 (potřebující DOS 3.1+ coby základ).

1991 :::  Přichází MS DOS 5.0 (červen) podporující poněkud lépe paměť (tu mezi 640K a 1M), přepínání programů, celoobrazovkový editor. DOS SHELL je stále přítomen coby GUI. IBM v květnu uvedlo IBM DOS 5.0.

Digital Research uvádí DR-DOS 6.0 (září)

1993 ::: MS DOS 6.0 (březen) přináší revoluční řešení nedostatku diskového prostoru – DoubleSpace (komprimace). Během prvních dvou měsíců se prodalo milion kopií. Objevuje se zde i defragmentátor disku, zálohování a antivirus.

Novell se v březnu pokouší konkurovat Microsoftu oznámením Novell DOS 7 (integruje DR-DOS 6.0 a Novell NetWare lite). V červnu IBM uvádí PC DOS 6.1, Microsoft na to v listopadu reaguje uvedením MS-DOS 6.2. V prosinci Novell uvádí Novell DOS 7.0 

1993 ::: MS DOS 6.2 (listopad) se moc dlouho na trhu neohřál.

1994 ::: MS DOS 6.21 (únor) znamená konec pro DoubleSpace (a prostor pro řadu firem, které nabízely něco podobného). Paradoxně DoubleSpace se vrací v MS DOS 6.22 (červen) pod názvem DriveSpace. IBM uvedlo PC DOS 6.3 (duben).

FreeDOS zmíněný na začátku článku je 100% kompatibilní s MS-DOSem a dostupný zdarma (kompatibilní s MS-DOS 3.3 na úrovni jádra a s MS DOS 6.22 na úrovni programů). Objevil se v červnu jako PD-DOS.

1995 ::: IBM uvádí PC DOS 7.0 a objevuje Stacker, jeden z nejvíce známých programů na kompresi pevných disků. V září Microsoft uvádí Windows 95 (postavený na DOS 7.0).

1996 ::: V srpnu Microsoft uvádí Windows 95 OSR2.0 (a DOS 7.1).

1997 ::: OpenDOS (Caldera) coby klon MS-DOSu odvozený z DR DOSu a označitelný jako následovník Novell DOSu (Novell svůj Novell DOS prodal právě Caldera Systems a v lednu se objevuje OpenDOS 7.01). V prosinci Caldera uvádí DR-OpenDOS 7.02.

1998 ::: FreeDOS beta 0.1 (březen) a FreeDOS beta 0.2 (říjen). IBM uvádí PC DOS 2000.

1999 ::: FreeDOS beta 0.3, Caldera DR-DOS mění na Caldera DR-DOS 7.03

2000 ::: Několik verzí FreeDOS beta, ale hlavně Microsoft uvádí Windows ME (DOS 8 a zároveň poslední verze MS DOSu, další Windows už DOS nepotřebují).

Cloud23

2002 ::: Lineo prodává DR-DOS společnosti Device Logistics.

2004 ::: Na trh jde DR-DOS 8.0, objevuje se FreeDOS beta 0.9. A v listopadu se z DeviceLogistics odděluje DR DOS Inc.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).