Jednoduchý dotaz - je takováto distribuce třeba Skylinky např. do celého paneláku legální? Trochu mi přijde že ne, karta se přece registruje na konkértní osobu a té má taky sloužit..
??? Jak zakódované- nerozkódované ??? To mi hlava nebere. To jako že si koncový uživatel vloží Sky Link kartu s CRW modulem do CI slotu svého DVB-T přijímače? To jste pak ale vůbec nepochopil technickou podstatu tohoto transkodéru.
Já jsem podstatu pochopil naprosto přesně! Přes jednu kartu Skylink bude koukat třeba 100 lidí v jednom domě. A tady dost pochybuji o legálnosti takového zapojení!
Domnívám se, že je to zcela legální. I právnická osoba si může zakoupit a registrovat Sky Link kartu pro hromadný příjem. Alespoň jsem tuto možnost viděl napsánu v registračním formuláři TaT (kdysi). Tím se tato právnická osoba stane vysílatelem převzatého vysílání a prakticky tak provozovatelem TKR se všemi povinnostmi vyplývajícími ze Zákona o telekomunikacích a Autorského zákona.
Ano, podstata je jasná. Ale nebude se jednat (technicky) o distribuci zakódovaného (kryptovaného) programu. Ten bude naprosto běžně přijímatelný běžným DVB-T přijímačem.
Dotaz:
Prosim o sdeleni, zda a jakym zpusobem lze registrovat TT kartu pro pouziti v hlavni stanici STA, kdy provozovatelem je budto bytove druzstvo nebo společenstvi vlastniku. Dekuji.
Odpoved (9.1.2008):
Dobrý den,
bytová družstva, či jiné subjekty používající TT Karty pro distribuci programů do STA jsou nyní z našeho pohledu považovány
za normální právnické subjekty. Do STA lze bez problémů použít programy
všechny ČT
Prima
Nova
ostatní programy podléhají zvláštnímu režimu, buď mají omezení pouze pro použití pro DTH (jeden koncový uživatel) nebo jsou placené.
Pro registraci použijte naše webové stránky, kde v kroku č.2 zvolte "právnická osoba"
S pozdravem
Michal Kopřiva
Zakaznický servis
TRADE and TECHNOLOGY, a.s.
www.t-t.cz
Predpokladam, aniz bych to mel nekde overeno, ze k temto programum ted pribyly i na satelitu kodovane programy, volne sirene v DVB-T (Nova Cinema, Prima COOL, Barrandov).
Ta podstata je následující; z běžného rozvodu STA a běžným DVB-T přijímačem se dostanete k příjmu programů ze satelitu. Jistě víte, že je značný cenový rozdíl jestli rozvádíte satelitní signál, že je rozdíl v ceně satelitního a pozemního boxu, že digitálním tunerem je vybavená každá běžně prodávaná TV, že když je k dispozici signál jen jednoho muxu k ostatním se nedostanete...atd.
Co se týká legálnosti příjmu např z CSlinku je to popsáno v dalších příspěvcích. Základní nabídka nemá problém, placené programy by si musel každý zákazník dekódovat s použitím karty sám
Je možné i uzavřít smlouvy s vysílateli, na základě kterých může být v STA signál některých placených programů šířen dekódovaný, podmínkou ovšem je, aby všichni připojení k STA byli ochotni za to platit (proti individuálním kartám jsou pak ale měsíční poplatky podstatně levnější).
Cituji: Kódované programy mohou být také konvertorovány bez dekódování. Samotné dekódování je možné uskutečnit až následně v set top boxu každého účastníka.
"** Přijímané satelitní programy mohou být kódovány. Po vložení dekódovacího modulu a příslušné přístupové karty umožňuje dekódování až 3 programů současně z jedné karty."
"** Kódované programy mohou být také konvertovány bez dekódování. To je potom možné až v přijímači každého účastníka. Podmínkou je, že jeho přijímač musí být vybaven CA modulem a dekódovací kartou v systému, který je použit pro kódování. V případě českých programů z družice Astra3 je to CA modul Cryptoworks a dekódovací karta SkyLink nebo Gital."
Ale jděte se set-top-boxy. Už dneska je přece jasné, že základní set-top-box je jen přechodné řešení na nejbližších pár let, než odejdou analogové TV a rekordéry definitivně do věčných lovišť. iDTV mají CI sloty prakticky všechny, kvalitní PVR taky.
Když už jste objevil e-shop pana Donáta, za kterého mě stále pokládáte (nerozumím), mimochodem docela bohatý na informace, jistě jste si všiml i odkazu "Průvodce výběrem". Když si tam zaškrtnete "CI slot" a počet "1", odpověď na svou otázku dostanete hned (asi 50, značky různé). Samozřejmě jich je ještě mnohem víc, ale všechny e-shopy bohužel parametrické vyhledávání nemají :-(.
Když tak koukám do historie tohoto fóra, nejste nakonec ten Donát Vy? Ten musel mít taky vždycky poslední slovo. Byla by to sice dost zvláštní forma reklamy, ale reklama to nepochybně je. Co Vy na to, pane Donáte?
Hlavně že je legrace, ne? Když si pan Donát myslí, že jsem taky Donát, bude to asi hodně veselý člověk. Možná i trošku ovíněn či ohulen. Budiž mu to přáno :-D.
Hele Honzíku, klídek ..... ;-) Zase sis našel díru jak se dostat na Digizone, že jo ty kluku? ;-) Ale znáš to, Boží mlýny melou .... a jednou ti pořádně domelou.
A hleďme, přece jste to Vy, pane Donáte. Hlavní poznávací znak = musíte mít poslední slovo. To bylo řečí, že sem ani nepáchnete (už jsem ty stránky taky našel, ale reklamu Vám dělat nebudu) a ještě děláte takové vylomeniny. Styďte se.
Moc pekna vec. Napadl me jeden prakticky problem pri skladani muxu, kdyz se bude muset pocitat s VBR programu z Astry 3-8 mbps, tak se mozna neprenesou ani 4 programy. A co EPG, predpokladam ze je prenaseno taky.
Tahle vec nedela transkodovani MPEG, takze se musi pocitat s VBR takovym jake je. V clanku se sice pise "lze kontrolovat a upravovat datový tok na výstupu", ale to je minimalne nepresne. Vice se da najit tady: http://www.allcnet.cz/down.php?id=1007
Otázka s velkým "O" tedy je, co udělá přístroj v případě přetečení celkového datového toku. Pokud na to není sw připraven, třeba výpadkem jednoho z programů (priority), asi se bude muset multiplex sestavit podle maximálních bitratů. Každopádně i tak je to snad v pohodě. Proč nemít 2 stanice na multiplex, že?
V odkazu co jsem uvedl vyse se pise: "Např ale programy české televize vysílané z této družice je možné zpracovat pouze 4. Je to dáno jednak jejich vyšším alle hlavně variabilním datovým tokem."
Jinak je mozne, ze SW umi fungovat i s pretecenim a ma treba priority nejdriv pryc EPG+TXT pak pryc zvuk a jeste treba priority jednotlivych programu, kdo vi.
Ale oni existuji pristroje, ktere umi menit bitovy tok (MPEG-2 Video) a to bez provedeni rekomprese... treba DM-6400 (CherryPicker) ale i dalsi. Jak moc hluboko do komprese jdou, to tezko rici, pokud to nekdo vite, tak to netajte :-) Stejny algoritmus muze byt pouzit v tomto zarizeni - bylo by to jiste prinosne a velice zajimave... Pokud to nic takoveho nema a pri preteceni dojde k vypadkum, potom je to bohuzel temer k nicemu :-( Hodnoty bitovych toku muze opretator kdykoliv jakkoliv zmenit a pozna to akorat toto zarizeni - nejakym vypadkem...
Nejspíš jde o podobnou metodu jakou používají "zmenšovače" DVD, programy DVDShrink, DVD2One apod. Ty také nedělají kompletní rekompresi (nemění strukturu GOPu, jen redukují kvalitu jednotlivých snímků).
Zařízení je to opravdu velmi mazané, řešení TV rozvodů se tím může stát velmi zajímavé a elegantně vyřešené. Jistě půjde nastavit multiplex tak, aby maximálně využil datový tok (nemusí se brát ohled na podmínky šíření, degradaci signálu odrazy atd.). Na druhou stranu si nemyslím, že by ta cena byla až tolik zajímavá (při dnešních cenách výpočetní a přijímací techniky). Ale třeba možnost rozvodu HD programů (které budou ještě dlouho pouze na satelitech), včetně českých (Nova HD a zakrátko i ČT HD) je podle mne hodně zajímavá - i s výhledem do budoucna.
Určitě je to jedna z možností jak přidat satelitní programy do STA v plné kvalitě a bez nutnosti rekonstrukce anténního rozvodu (může být klidně i ve VHF), mít možnost rozbočení, atd. Zároveň je to šance minimalizovat počet individuálních parabol. Ještě by to chtělo o něco zlevnit. Pro činžák nebo řadovku s několika byty je to pořád hodně.