Hlavní navigace

Názor k článku Dva důvody, proč patentový systém komplikuje inovace a je odsouzen k zániku od ViR - Akorát je drobný problém v tom, že většina...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2012 13:05

    ViR

    Akorát je drobný problém v tom, že většina toho, o čem novináři ve zkratce píší jako o "patentech", patenty vůbec nejsou, ale jde o jiné druhy ochrany (průmyslové vzory, ochranné známky a pod.). Ani u autora článku jsem nějak nepostřehl, že ve svém brojení proti patentům vzal tento fakt na vědomí, či že například vzal v potaz fakt, že patent v žádném případě není nutno udržovat celých dvacet let, ale mohu jej opustit, jakmile jej ekonomicky přímo zužitkuji, což se také zhusta stává. Takový opuštěný patent se pak stává "stavem techniky" a je možné jej volně používat, ať už přímo, nebo jako základ dalšího vývoje.

    Jinak, ač nejsem příznivcem SW patentů, nepovažuji je u SW za hlavní problém. Tím je totiž (souběžná) ochrana prakticky veškerého SW podle autorského práva, která trvá podle mezinárodních smluv "po dobu života autora a sedmdesát let po jeho smrti". Jde-li pak o kolektivní dílo, doba ochrany se týká toho autora, který zemřel poslední.

    Tedy vztaženo třeba k DOSu 2.0, ochrana SW patentem (které v Evropě neplatí) by již dávno zanikla, zatímco ochrana podle autorského práva stále trvá a ještě dlouho bude.