Hlavní navigace

Názor k článku Dva roky s eIDAS: co už je za námi a co nás teprve čeká od jprusa - eIDAS povinnost vydávat eObčanky (či jejich alternativy) vůbec...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 7. 2018 21:44

    jprusa

    eIDAS povinnost vydávat eObčanky (či jejich alternativy) vůbec neupravuje a členské státy tak vůbec nemají povinnost elektronické občanky vydávat. Pokud se však k tomu rozhodnou a budou chtít, aby na nich měli občané uložený kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis, je nutné, aby daná čipová karta byla na seznamu QSCD/QSigCD.

    Osobně souhru termínů (dva roky od účinnosti eIDAS) a počátek platnosti zákon o elektronické identifikaci vidím spíše jako souhru náhod a jediné propojení mezi eIDAS a novými el. občankami je právě v možnosti na ní uložit i kvalifkovaný certikát pro el. podpis. Na původní občanky to sice bylo možné také, ty (na rozdíl od současných) nesplňovaly požadavky na QSCD/QSigCD a tak jejich prostřednictvím nešlo vytvářet kvalifkovaný el. podpis (pozn. založený na kvalifikovaném certifikátu a vytvořený právě prostřednictvím bezpečného prostředku).