Hlavní navigace

Názor k článku Dvě poznámky k těžbě bitcoinů aneb Statistika vyvrací populární omyly od Petr Stehlík - Bořku, sledujte prosím diskusi: předřečník, na kterého jsem...

  • 8. 7. 2019 9:11

    Petr Stehlík

    Bořku, sledujte prosím diskusi: předřečník, na kterého jsem reagoval, psal, že peníze si na rozdíl od kryptoměn nemůže tisknout každý. Když takto reaguje pod článkem o bitcoinu, mýlí se hned dvakrát: za prvé si peníze může tisknout každá komerční banka, a za druhé je konečný počet bitcoinů pevný a neměnný - v tomto kontextu je v porovnání BTC a libovolné státní měny BTC ten pevný a neměnný prvek (a to jsem ani neuvažoval státní "měny" měny (ala 1953 u nás), kdy průměrná životnost peněz je jen pár desítek let).

    Zaplést do toho hypotéku je úskok od tématu. Ovšem hypotéky v deflační měně jsou určitě zajímavé téma - zatímco u hypotéky v inflační měně se banka snaží nastavit úrok vyšší než inflace (aby vydělala), u hypotéky v deflační měně by se měla snažit nastavit ho o málo vyšší než bude deflace. Kolik ovšem bude činit deflace u BTC? To jsou vody neprobádané - celá "moderní" ekonomika funguje pouze díky inflaci - bez ní by se všechno zhroutilo jako domeček z karet.