Hlavní navigace

Názor k článku Dvě poznámky k těžbě bitcoinů aneb Statistika vyvrací populární omyly od Radim - Stane se asi úplně to samé, co se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 7. 2019 15:37

  Radim

  Stane se asi úplně to samé, co se děje doposud.
  Máme pár stovek "skutečných" měn. No, a dohodli jsme se, že mě za sekání dřeva vyplatí v Korunách, tak dostanu Koruny.
  Kdybychom měli pár tisíc kryptoměn (a tipuju, že už je máme :) ), tak když se dohodneme, že mě vyplatí v Litecoinu, dostanu Litecoin.

  A trošku rozvinu svoji myšlenku:
  Fyzických měn může vznikat taky v podstatě neomezené množství. Barevné papírky s číslíčky může tisknout kde kdo. To, jakou hodnotu ty papírky budou mít, závisí na lidech, a na tom, jakou si myslí, že hodnotu mají. Za barevný papírek od Hasbro (třeba z Monopolů) s jedničkou a dvěma nulami si nekoupím ani rohlík. Za barevný papírek se stejným číslem od Sodexo si koupím oběd, ale jenom u někoho. Protože pro toho, komu ten papírek dávám, má cenu jednoho oběda jenom za určitých podmínek. A když si vezmu barevný papírek s natištěnou stovkou od Australské centrální banky, tak sice bude mít pro někoho větší hodnotu než obdobný papírek od ČNB, ale většinou si u nás ani ten oběd nekoupím. Ty reálné měny a jejich přímé substituce jsou taky docela zmatečná věc. Ale netrápí nás to. A proč? Protože jsme si na to zvykli. Nebylo to ani tak těžké. Zvládli jsme to :)