Hlavní navigace

Názor k článku Elektronické knihy se zatím neujaly od Ladislav N. - Máte pravdu, ale na druhé straně bych raději...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 11. 2005 7:58

  Ladislav N. (neregistrovaný)
  Máte pravdu, ale na druhé straně bych raději zaplatil přímo autorovi (resp.,co nejvyšší podíl jemu), než živit neschopnou distribuci knih. Mám totiž problém, že tištěná verze není v nejbližším knihkupectví obvykle k mání (pokud se vůbec dozvím, že vyšla) a objednání poštou výtisk dále prodražuje.

  Totéž půjčování v knihovnách.

  Místo toho, abych si po registraci a zaplacení poplatku (ano, třeba za každou jednotlivou knihu, ale zálohově či paušálem dopředu!) doma (či kdekoli) na počítači po síti stáhl digitalizovanou verzi, musím provádět nesmyslný kolotoč kolem vypůjčování papírového vydání, nemožnosti si je odnést z knihovny či nedostupnosti z jakéhokoli důvodu.

  Držet knihu v ruce a číst je možná příjemnější i levnější, než civět na monitor, ale řada knih třeba ani nevyjde kvůli vysokým nákladům na tisk a předtiskovou přípravu. Prostě se ji vydat nevyplatí. U elektronické verze by tato bariéra výrobních nákladů mohla být mnohem nižší přinejmenším o kapitál nutný k vytištění na papír.

  Problémem elektronické distribuce by ale mohlo být šíření "zdarma" tak, jak je známe třeba u Harryho Pottera (včetně expresního překladu do češtiny partou ochotníků :). Výměnné systémy s hudbou se úspěšně rozvíjejí, není problém přidat cokoli jiného. Na druhé straně jsou ale jazykové bariéry, které tomu brání.

  Nedávno jsem narazil i na volně dostupné "sklady" elektronických knih a anglicky namluvených klasických děl v *.mp3 formátu. Pro stovky milionů lidí snadno dosažitelné odkudkoli z Internetu...

  Rozhodující slovo ale stejně budou mít autoři a držitelé autorských práv.