Hlavní navigace

Názor k článku Elektronické knihy se zatím neujaly od posp - No, dovolte, abych se podělil i o sve...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 17. 11. 2005 15:32

    posp (neregistrovaný)
    No, dovolte, abych se podělil i o sve zkušenosti a nazory. Čtu e-knihy již asi 3-4 roky, a to na PDA, měl jsem několik palmů a do letoška jsem používal ke své spokojenosti ČB bateriový stroj (teď ho ma dcera, sám požívám teď barevný TT2 s výdrží asi 10hodin). Jeho cena v bazaru je asi 1000 Kč, baterie vydrží 2-3 týdny, což je pro občasného čtenáře jistě suma přiměřená. Každý týden přečtu 3-5 knih a díky paměťové kartě mám u sebe vždy dost čtiva. Průměrná e-kniha o rozsahu 200 normostran má asi 300kB, karty jsou nyní běžně 1-2 GB, takže jistě vydrží i na rok dovolené.
    Co se týče e-knih, situace je na našem trhu dost ostudná, protože nikdo není schopen dát přiměřenou cenu na knihu. Myslím, že přiměřená cena zabrání zbytečnému kopírování a shánění nelegálních kopií, zvláště u nových knih, které by se daly předem objednat na mail a po dosažení rozumného zisku hromadně distribuovat. Stejně by se daly hromadně za paušál distribuovat i díla již vyšlá. E-kniha není papírová a jistě ji nikdy zcela nenahradí, takže proč zapškle sledovat a zabraňovat nelegalnímu kopírování vymýšlením nesmyslných formátů. Jde snad o to, aby autor dostal zisk, aby psal dál. Jestli prodá 5000 knih za 100Kč nebo 50000 za 10Kč mu musí být jedno a sám si musí určit, zač pracuje.
    Já fandím variantě druhé a doufám, že se NĚKDO najde, kdo si svou korunku přirazí k ceně a umožní lidem levně číst. Třeba mu pak pošlu SMS se 100Kč a on mi na oplátku 10 pěkných e-knih.