Hlavní navigace

Názor k článku Elektronické knihy: vydavatelé mají problém, čtenáři nikoliv od Ondra - Jednou jsem měl možnost sledovat z povzdálí práci...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 3. 2011 15:45

    Ondra (neregistrovaný) ---.25.broadband15.iol.cz

    Jednou jsem měl možnost sledovat z povzdálí práci odpovědného redaktora (tj. pracovníka vydavatelství) s autorem při tvorbě knihy. A musím říct, že po tom, co jsem viděl, mi tvrzení, že vydavatel bojuje jen za sebe, přijde doslova jako sprosťárna.
    Odpovědný redaktor byl v tomto případě naprosto zásadním článkem k tomu, aby z toho románu vůbec kdy bylo něco jiného než nesouvislý blábol psaný špatnou češtinou. Fakticky fungoval jako druhý autor, byť zmíněný bez ovací jen drobným písmem v tiráži. Proto si troufám tvrdit, že úspěch té knihy byl dílem vydavatele přinejmenším ve stejné míře jako samotného autora. Nehledě na to, že vydavatel nesl i významnou část rizik a nákladů, které z toho vydání plynuly.
    Takže označovat autora za bitého chudáka, zatímco vydavatel je automaticky ten zlý, který na tom jen vydělává, je podle mě hodně mimo mísu. Věřím tomu, že v mnoha případech si vydavatel skutečně zaslouží každou korunu, kterou z toho vydání získá.