Hlavní navigace

Názor k článku Elektronické knihy: vydavatelé mají problém, čtenáři nikoliv od Ondra - Ano, o tom, že se převod z papíru...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 3. 2011 22:03

  Ondra (neregistrovaný) ---.jablonka.cz

  Ano, o tom, že se převod z papíru do ebooku žádnému jednotlivci nevyplatí, nepochybuji. Taky jsem to zkusil, a i přes překvapivě kvalitní OCR převod mi dalo hodně práce, než jsem to dostal do podoby, se kterou jsem byl spokojen (pokud by snad někdo chtěl mít řeči, nikomu jsem tu kopii neposkytl).
  Jenže v reálu tahle negativní motivace - bohužel pro vydavatele - nefunguje. Spousta těch, kdo to dělají, jsou nadšenci, kteří to považují za něco jako práci pro blaho lidstva. Dokonce věřím tomu, že většina z nich má tu knihu koupenou v papíru, a přesto si dají tu práci s jejím převodem do elektronické podoby a následně ji zveřejní. Myslím, že na rozdíl od těch, kdo sdílejí hudbu a filmy (což považuji víceméně za pubertální sport nebo za ideovou demonstraci odporu vůči megavydavatelům) má spousta těchhle lidí opravdu potřebu podělit se o čtenářský zážitek.
  Jenže místo toho, aby se z tohohle nadšení hned na začátku zrodila nějaká iniciativa, která by směřovala k platformě pro prodej ebooků a která by mohla sloužit jako dobrovolný nebo i dotovaný servis pro vydavatelství, vznikla (nikoli překvapivě) spíše aktivita směřující k nelegálnímu šíření. Tohle je možná to místo, kde to vydavatelství mohla ještě podchytit a kde selhala.
  Na druhou stranu si myslím, že naši nakladatelé nikdy nedostali opravdu rozumnou šanci. Zásadní nástup ebook čteček a příznivců ebooků u nás přišel v podstatě až s Kindle 3, tedy zhruba před půl rokem, do té doby byly e-ink čtečky u nás spíše exotickou záležitostí a četba z PDA čirým zoufalstvím. V době nástupu Kindle 3 už ale byly přesto k dispozici tisíce nelegálně nasdílených knih v češtině a šance jakéhokoli našeho nakladatelství prosadit se vůči takové mase jsou naprosto minimální. Srovnejme to s hudebními nakladelstvími, která 12 let od Napsteru nejsou schopna srovnat krok s šířením hudby přes internet, a to se bavíme o firmách, které měly vždy k moderním technologiím nesrovnatelně blíže než knižní vydavatelé, kteří dosud pracovali v podstatě s vynálezem starým nějakých 600 let.
  Takže pokud někdo protestuje proti stavu našeho trhu s ebooky, říkám to JASNĚ A NAHLAS: MY ČTENÁŘI JSME TY SVINĚ, které to pokazily, a nesvádějme to na vydavatelství, která teď spíš řeší, jak v těchhle sračkách, které jsme jim připravili, přežít...