Hlavní navigace

Názor k článku Elektronické knihy z pohledu právního od knihovník - Odpovězte férově na níže položené otázky? Byl byste dnes...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 2. 2011 4:43

  knihovník (neregistrovaný) 193.86.146.---

  Odpovězte férově na níže položené otázky?

  Byl byste dnes ochoten psát knihy, kdybyste nebylo autorské ochrany, a kdokoliv mohl s vaším dílem jakkoliv nakládat?
  Znám nějaké autory knih, a takto i jejich pohled na věc - nepsali by, až na dvě výjimky - ti ovšem jsou již v důchodu a píší spíše z přetlaku volného času a „grafománie" takové ty regionální nízkonákladové dokumentární brožurky se silně lokálním významem, které pak prodávají po známých atp., nebo nízkonákladovou poezii, kterou ale skoro nikdo nechce číst (zkoušel jsem to, nelze :-).

  Byl byste dnes ochoten trávit spoustu času a vynaložit i velké finanční náklady na vymýšlení čehokoliv, kdybyste věděl, že to může kdokoliv opajcovat a začít vyrábět?

  Pravdu bych prosil!

  U patentu (teď myslím za udržování) neplatíte za to, že patent podáváte, ale za to, že je s tím velmi rozsáhlá (dalo by se říci celosvětová) administrativa. Za pouhé podání patentu se platí směšný obolus v rámci stokorun, a to zase jen proto, že to tam někdo musí zašanonovat, orazítkovat, atp. Takové náklady ale u autorského díla nejsou - to je dáno podstatou ochrany. Nemám energii to vysvětlovat - to je na dost dlouhý traktát, ale v nějaké knize byl ten rozdíl mezi autorským dílem a vynálezem z pohledu ochrany srozumitelně (určité rozumové a jiné předpoklady pro pochopení jsou samozřejmě nutné - takový nick „krakonoš" by nic nepochopil) vysvětlen na několika stranách. Zkrátka nemíchejte „švestky s jabkama" (z toho obvykle nebývá dobrá pálenka :-)
  Za autorskou ochranu nikdo kolem NIC nikomu neplatí, to jen zřejmě věci špatně chápete. Pokud máte na mysli autorské poplatky (za média, paměti, HDD, kopírky, atp.) tak si napřed zjistěte, za co jsou.