Hlavní navigace

Názor k článku eObčanky ztratily monopol na přihlašování ke službám eGovernmentu. Jak funguje karta Starcos? od Kamil Zmeškal - Dostalo se ke mě vysvětlení od člověka z...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 5. 2020 13:03

  Kamil Zmeškal

  Dostalo se ke mě vysvětlení od člověka z centra dění, které zde volně přepisuji a doplňuji.

  NIA publikuje svoji službu pro ztotožnění, která je navázána na službu E05 - robCtiPodleUdaju. Identity Provider (IdP) má podmínky pro ztotožnění jako AISy. Pokud se ztotožnění podaří (FO je v ROB nalezena), tak si NIA vytvoří profil a uloží do něj mimo jiné AIFO a pro IdP vydá jedinečný BSI (Bezvýznamový Směrový Identifikátor). Vydávaný BSI se pro stejnou FO a různé IdP liší.

  Elektronická identita je v ROB a je jednoznačně určena AIFO, pro které je v NIA zaveden profil, který vznikne při prvním úspěšném ztotožnění vůči ROB. Na profil jsou navázány jednotlivé identifikační prostředky.

  Z AIFO se v NIA stává obdoba ZIFO, jsou na něj navázány BSI pro SeP i IdP. Každý IdP má pro stejnou FO přidělen jiný BSI.
  Obdoba se děje (zjednodušeně, tam ještě přichází ke slovu tzv. konfigurace) u SeP, každý SeP má pro stejnou FO jiný BSI, ale už bez ohledu na IdP (SeP dostane pro FO pokaždé stejný BSI bez ohledu na to, kterým IdP se FO autentizuje).