Hlavní navigace

Názor k článku Exekutoři rozjíždí eGovernment od anonym - Exekutorské úřady existují už několik let a mají...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 4. 2010 10:24

  anonym (neregistrovaný) ---.in.softeu.cz
  Exekutorské úřady existují už několik let a mají stále řadu nevyřízených exekucí, které byly zahájeny před nasazením datových schránek. Dokumenty těchto starších exekucí, jako např. usnesení o nařízení exekuce, existují v papírové podobě.

  Exekutor jako OVM musí zasílat do datových schránek obchodním společnostem a jiným OVM. Zároveň se u nevyřízených exekucí musí neustále dotazovat na možný majetek povinných, tj. maximálně jednou za půl roku obeslat vybrané úřady a společnosti žádostí o součinnost. K takové žádosti přikládá již zmíněné usnesení soudu o nařízení exekuce, resp. opravná usnesení soudu, aby prokázal své pověření v rámci konkrétní exekuce. Tisícovka exekucí tak velmi snadno vygeneruje potřebu tisíce konverzí z listinné podoby do podoby elektronické jen pro potřeby těchto součinností.

  Zároveň soudní exekutor dokládá soudu doručení usnesení o nařízení exekuce, resp. jiných dokumentů, účastníkům exekuce při žádosti o vyznačení doložky právní moci. Přes metodický pokyn Ministerstva spravedlnosti, aby se soudy spokojily s prostým skenem doručenky zásilky (neb originál musí být uchován ve spisu), vyžadují soudy doručenky autorizovaně zkonvertované. A ejhle, na jednu exekuci přibývá několik dalších autorizovaných konverzí.

  Dle mého názoru exekutoři využívají zmíněných služeb eGovernmentu, neb zákon, resp. státní instituce, takové využití vyžaduje nebo preferuje. Samozřejmě existuje úspora na poštovném, která je ale částečně vyvážena zvýšenými náklady na mzdy či přizpůsobení informačních technologií.