Hlavní navigace

Názor k článku Exekutoři rozjíždí eGovernment od petr_p - Třebaže česká legislativa hovoří o elektronickém podpisu, takový podpis...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 4. 2010 8:16

    petr_p (neregistrovaný) 2002:93fb:17--:----:----:----:----:----

    Třebaže česká legislativa hovoří o elektronickém podpisu, takový podpis je ve skutečnosti digitální. Není problém jedničky a nuly převést do tisknutelné (a úsporné) abecedy a na papír vytisknout. Opačný proces zcela překvapivě také funguje. (Kdo nechce psát nebo používat OCR, je možné údaje zakódovat do čárových kódů a čtečkou přečíst. Například takhle se zpracovávají papírové žádosti o vytvoření datové schránky.) Text se z papíru zapíše do textového souboru, převede zpět do binárního a digitální podpis se elektronickými prostředky (= počítačem) ověří.

    Doručenku z ISDS je možné získat digitálně podepsanou ministerstvem vnitra (soapová služba GetSignedDeliveryInfo). Dělal jsem si pokus a nekomprimovaná doručenka v PKCS#7 zakódovaná do formátu PEM (prakticky Base64) se při běžné velikosti textu vleze na jeden list A4, při menším písmu ve dvou sloupcích i na jednu stranu.

    Vtip je v tom, že žádná konverze se zde nekoná, vše je stále číslicové a strojově zpracovatelné. Přirovnat by to šlo k případu, kdy namísto doručenky na disketě (nebo jaké médium je dnes v módě) by se doručila na děrném štítku.