Experimentální vysílání v DVB-T2/HEVC na LG Signature OLED G6

UVNITŘ GALERIE – Během krátkého zkoušení této úžasné novinky jsem zabrousil i na testovací kanály ČRa. Dnes jedou ve Full HD i 4K.
Jak jsme vás minulý týden informovali, České Radiokomunikace (ČRa) spustily experimentální vysílání v pozemním DVB-T2 s kódováním H.265/HEVC v rozlišení Ultra HD (4K). Stále se ale také odehrávají i testy zaměřené na vyzkoušení nejrůznějších vysílacích parametrů v běžném HD, což je také vidět z odfocených snímků z OLED televizoru LG Signature G6 v připojené galerii.
Obsah (v případě 4K, protože jinak jde například i o smyčku České televize a slovenské RTVS) poskytuje společnost SPI International pod značkou „FunBox 4K“ a možná si vzpomínáte, že jsme tento kanál, resp. jeho obsah, vyzkoušeli v podobě streamovaného Ultra HD už v polovině minulého roku na rychlé lince UPC. Nabízí jak resamplované 4K pořady, tak ty, které jsou ve 4K přímo natáčené a zpracovávané.
K TÉMATU: DVB-T2/HEVC à la Nova, aneb „Zadarmo“ budou už jen programy ČT
V polovině minulého roku jsme vyzkoušeli streamované Ultra HD mj. z kanálu Funbox 4K
České Radiokomunikace spouští ze Žižkova demosmyčku v Ultra HD (4K)
Testovací vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC má za cíl ověřit různé parametry vysílání, které budeme využívat při přechodu z DVB-T na nový standard DVB-T2. Vysílání 4K obsahu je jedním z benefitů, které terestrická platforma po připravovaném přechodu na DVB-T2 přinese, a my chceme být připraveni na budoucnost. Ve spolupráci s předními výrobci spotřební elektroniky využijeme experimentální 4K vysílání k ověření kompatibility se 4K řadami televizních přijímačů,
řekl při zahájení Ultra HD experimentu minulý týden Marcel Procházka, ředitel pro regulaci a strategii ČRa.
Řekněme si rovnou – Ultra HD vysílání u nás rozhodně nehrozí a obávám se, že nehrozí ani nějaký ukázkový přenos, jaký byl například před nedávnem vysílán z Rakouska. Tady budeme rádi, když naběhne DVB-T2 v nějakém rozumném rozlišení, o čemž ale mám čím dál tím větší pochybnosti.
A co je zapotřebí pro to, abyste experimentální vysílání ve 4K viděli i u vás doma? Především musíte být v dosahu Žižkovského vysílače (vysílá na kanálu 50 s pokrytím asi 17 % populace), dále potřebujete Ultra HD televizor s tunerem schopným DVB-T2 příjmu s kodekem H.265/HEVC (dříve používaný H.264 nestačí), nebo musíte mít obdobně vybavený set-top box. Ty pak mohou umět i výstupní video převést z přijímaného rozlišení 4K na čtyřikrát nižší Full HD, takže experimentální vysílání odešlou i při napojení běžného HD televizoru. Pochopitelně to nebude to samé, jako když budete mít napojenu skutečnou Ultra HD (4K) TV, protože tady uvidíte vše v režimu 1:1. A jak vidíte z galerie, ČRa šíří vysílání ve standardním režimu 2160p se zvukem v AAC.
Upozorňuji ještě, že české experimentální Ultra HD vysílání nezobrazíte na Full HD televizoru, byť by byl schopen příjmu v DVB-T2/HEVC. Alespoň o žádném takovém nevím.
Pokud nic z toho, nebo část z toho, nemáte k dispozici, je pravděpodobné, že vysílání budete moci spatřit v některé z dobře vybavených prodejen v pražských nákupních centrech. Pokud samozřejmě vůbec mají přístup na DVB-T/T2, resp. jsou vybaveny příslušným anténním svodem. Být vámi, šel bych se na něj podívat. Stojí to za to a je to rozhodně lepší než často vyumělkované ukázky.
-
- Programátor C#
- .NET Core Developer - API, microservices, platební terminály
- PHP Programátor
- Delivery Manager neboli Agile Master
- Development Team Lead pro ERP systém
- Angular frontend developer
-
- Knihovny na SharePointu 1: co je to knihovna a jak do ní dostat soubory
- Paměťový palác - tajemství všech mistrů paměťových soutěží
- PowerPoint – Práce s texty a obrazci
- Jak efektivně zpracovávat úkoly a informace
- Jak (se) prodat textem
- Secret Dictionary of Native Speakers
A obraz? Zjevně solidní, ale těžko posoudit podle krátkého zhlédnutí na televizoru za čtvrt milionu korun. V každém případě ale za pozornost stojí stejně, jako vysílání T2/HEVC ve Full HD, které můžete běžně naladit na kompatibilním televizoru. Nebo alespoň něco z tohoto experimentálního vysílání, protože pochopitelně v daném okamžiku nemusí, a ani nebudou, stávající televizory všechny testované parametry bez úpravy vždy zvládat. V případě 4K je myslím nejdůležitější, že se vysílá ve standardním režimu 2160p (rozlišení 3840 × 2160 bodů, progresivně), a ne v nějaké zvláštní odvozenině. Třeba se někdy dočkáme i vysílání opravdového.
Autor článku
Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.
-
- Analytik procesů pro RPA kompetenční centrum (m/ž)
- .NET Core Developer - API, microservices, platební terminály
- PHP Programátor
- Delivery Manager neboli Agile Master
- Development Team Lead pro ERP systém
- Angular frontend developer
-
- Jak úspěšně najít práci
- Knihovny na SharePointu 1: co je to knihovna a jak do ní dostat soubory
- Anglická frázová slovesa I
- Sebekoučování
- Vytvořte si web pomocí WordPressu za 20 min.
- Secret Dictionary of Native Speakers
Mohlo by vás zajímat
-
Nejlepší aplikace nad otevřenými daty? Mapa DVB-T2 vysílačů, hlídač politiků či bicykly v Brně
-
Josef Průša (Prusa Research): Zájem o minitiskárny je brutální, lidé jich zatím objednali 7 tisíc
-
Prohlížeč Brave: utopistický projekt, který si sám pod sebou řeže větev?
-
Ludvík Jaroš (Freebike): Pokud po nás Praha bude chtít poplatky, odmítneme
Dále u nás najdete
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.