Hlavní navigace

Názor k článku FBI zasáhla proti tržišti Silk Road, provozovatel byl zatčen a obviněn od Ondřej Bouda - Alkohol je někde na rozhraní mezi měkkými a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 10. 2013 8:08

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) 193.86.153.---

  Alkohol je někde na rozhraní mezi měkkými a tvrdými drogami - máte pravdu, že by měl být zařazen spíš mezi tvrdé. Ale rozhodně to není nejtvrdší droga - např. heroin je mnohem rizikovější (vyvolává mnohem příjemnější pocity a je mnohem návykovější).

  Ono se stačí podívat do historie. S alkoholem jsme se naučili žít - nekontrolovaná závislost na alkoholu je sice vážný problém, ale je relativně vzácný (rozvine se jen u velmi malé části uživatelů alkoholu).

  Oproti tomu u opiátů vzniká nekontrolovaná závislost velmi často (a rychle). Jsou-li opiáty volně dostupné, má to (na rozdíl od alkoholu) vážné důsledky pro celou společnost. To víme z historie - ty problémy, to byla příčina opiových válek.

  Je možné, že dnes -kdy je mnohem vyšší osvěta- by volně dostupné opiáty žádnou katastrofu nezpůsobily. Zrovna tak je ale možné, že by se závislost ve společnosti šířila mnohem rychleji a šířeji (např. kvůli vzájemnému hecování se na sociálních sítích). Podle mě je nerozumné takový experiment zkoušet...