Jedna z nejikoničtějších věcí na Japonsku, alespoň pro geeky nebo fanoušky popkultury, jsou videohry. Firmy Sony (PlayStation) a Nintendo dlouhodobě vládnou trhu s konzolemi a silní jsou rovněž tamní vývojáři a vydavatelé. Tradiční je rovněž značka Sega, která rovněž dříve soupeřila na trhu s konzolemi, než to kvůli přešlapům a silné konkurenci vzdala. Japonská digitální kultura je ale také silně spjatá s arkádovými hernami plnými automatů s hrami. Dřívější fenomén ale bohužel postupně umírá.
V Česku fenomén herních arcade automatů nikdy nebyl nijak silný, v Japonsku či USA totiž začal ještě v dobách, kdy jsme u nás měli komunismus a zavřené hranice. Po revoluci se na poutích ve větší míře rozjely maringotky s tituly jako Golden Axe nebo Streets of Rage a sem tam byl nějaký ten Street Fighter v místní samoobsluze a podobně. V Praze jednu dobu bylo heren více, třeba v dnešním kongresovém centru.
Japonsko ale byla úplně jiná liga. Hraní je zde masovou záležitostí, což herny přetavovaly i v běžný způsob setkávání se a trávení volného času. Japonsko je země hromady mincí po kapsách, takže všude najdete pačinko, automaty na nápoje a dříve právě provozovny arcade. Trávil se zde čas večer o víkendu a častá byla účast kravaťáků z korporací (salary man), kteří si po 12 hodinách v práci přišli oddechnout.
Největší boom proběhl zřejmě v devadesátých letech a na začátku milénia. Internet byl v začátcích, konzole ještě nebyly tak výkonné, stejně jako počítače. Arkádové automaty nabízely výbornou grafiku a exkluzivní tituly, často tedy šlo o jedinou možnost, jak si zahrát nové hry, případně v nejlepší kvalitě. Firmy každopádně inovovaly i v následujících dekádách, vznikla řada automatů s moderními LCD displeji a tak dále.
Jak vypadají retro arcade herny v Japonsku:
Nicméně v moderní éře už automaty tolik nedávají smysl. Hraní se přesunulo domů a díky internetu, multiplayeru a výpočetnímu výkonu ho lze provozovat i sociálně. Japonští provozovatelé heren se dlouho drželi, například cílili na komunity bojových her a pořádali turnaje a podobně. Tlak modernizace ovšem byl silný, čemuž dal poslední facku covid. Provozovny musely zavřít a po uvolnění pravidel už často neotevřely.
Symbolickou tečku tomuto vývoji dala v roce 2022 Sega jakožto významný provozovatel heren po celé zemi (a dříve i v zahraničí, například v USA či na Tchaj-wanu). Ta arcade byznys prodala společnosti Genda, která provozovny přejmenovala na GiGO. V Japonsku na ně můžete stále narazit, už ale zdaleka nejde o arkádové herny. Většinou cílí na turisty, takže nabízí pochybné automaty, v nichž pomocí joysticku a háku lovíte plyšáky nebo jiné hračky. Podobně je na tom další silná značka Taito. Tyto provozovny mají často několik pater, přičemž třeba pouze v jednom či dvou jsou ještě nějaké automaty – často Mario Kart nebo něco podobného, opět cílící na turisty.
Japonské moderní arcade herny:
Sem tam lze ještě narazit na arcade hernu původního typu. Ovšem dřívější atmosféra, kdy v nich bylo narváno mladými lidmi nebo salary many, je pryč. V těch, které jsem navštívil v Tokiu a Ósace, seděli hlavně staří pánové, kteří herny pamatují z éry svého mládí a chodí do nich ze zvyku. Pokud Japonsko vnímáte třeba optikou filmu Ztraceno v překladu natočeného začátkem tisíciletí, kdy Scarlett Johansson a Bill Murray jeden večer do heren vyrazí, tak na takovou atmosféru zapomeňte.
Na to, jak vypadají retro arcade herny v Japonsku, se můžete podívat v naší galerii. Pro představu jsem nafotil ještě pohled na ty moderní, spíše turistické.
Japonci zároveň k tradičním strojům nemají moc sentiment a příliš neřeší jejich zachování. „Situace je tam děsná, proto automaty vozíme do Evropy a zachraňujeme je, co to jde. O pořádnou hernu už tam nezakopnete, dříve bývaly na každém rohu,“ shrnul Čeněk Cibien, provozovatel tuzemské sítě heren Muzeum her, kde naleznete řadu pěkných kusů. Cibien patří mezi největší sběratele v Evropě.
Na automaty u nás můžete narazit i jinde. Arcade hry se v Újezdě soustředí hlavně na staré kusy z osmdesátek. A bar Joystick v Praze provozuje nějaké pinbally, Mortal Kombat nebo Street Fighter 2.
Elektronickou kulturu v Japonsku jsme zmapovali také v dalších galeriích. Podívat se můžete na ikonické obchody s retro hrami a konzolemi, počítačové obchody se vším možným a přetrvávající obchody s DVD, hlavně ty s lechtivým obsahem.
Jak vypadají japonské PC obchody:
Japonské obchody s lechtivým obsahem na DVD: