Hlavní navigace

Názor k článku Ferguson ARIVA@link 200: HD satelitní přijímač s velice zajímavými funkcemi od alfi - (není někdě nějaká wiki, kde by se daly...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 1. 2011 16:37

  alfi
  (není někdě nějaká wiki, kde by se daly podobné info sdílet? přeci jen prohledávání spousty diskuzních fór kvůli zjištění některé informace není úplně pohodlné..)

  dlouho jsem zvažoval, jestli jít do staršího ipboxu (910HD, vestavěný větrák a přeci jen už má nějaký ten rok za sebou) nebo nového vu solo (chybí mu displej a je dražší), ostatní "enigmy" za podobnou cenu pak nemají slot na ci modul (kdoví, jak to bude za rok-dva s cryptoworks a irdetem?) nebo výstup na scart.. až jsem zkusil tuhle arivu s displejem a celkem pěkným designem za nějakých 5700 Kč. celkově to není úplně špatný stroj pro nenáročného uživatele. i když nevím, jestli se přidané "multimediální" funkce navíc (oproti arivě bez @link) za dvojnásobnou cenu vyplatí.

  zkušenosti z pohledu linuxáka zvyklého na teď už spíš historickou enigmu 1

  - odezva dálkového ovládání ok, ale je třeba mířit na přijímač (bez odrazů)
  - recenze popisuje ovladač 4 v 1, ale žádné další zařízení jím nejde ovládat (možná po nějakém neoficiálním přeprogramování?)
  - první spuštění přes scart nezobrazí nic. je třeba použít tlačítko RES a pomocí displeje vybrat správné rozlišení (scart-pal)
  - přepínání kanálů je i v poslední sw verzi (27.12.2010) spíše pomalejší (SD 2-3s, HD kanály někdy i 5-6s)
  - režimy stand-by jsou dva - jeden vypne usb a video výstupy, ale po ethernetu je ariva dostupná pořád. druhý "deep stand-by" zhasne i displej a po zapnutí znovu bootuje (20-30s). informace o spotřebě <1 W počítám patří k deep stand-by, který ale v praxi málokdo použije (vlk evropské komise se tak nažere a spotřeba v použitelném stand-by tak zůstane mnohem větší a nikde se neuvádí)
  - nová skylink ICE karta se nerozjela, nepomohla ani její registrace a opakované poslání zápisů ze stránek skylinku. zafungovalo její vložení do stařičkého homecastu - zapsalo se na ni 20 denní úvodní promo a poté začaly chodit zápisy i přes arivu (ale v menu se projeví až po restartu.. a nebo se zapisují jen při restartu? nevím, zatím jsem to víc nezkoušel)
  - v přednastavených transpondérech na Astru 3 chybí nejmíň 11973 = CT HD a 12109 = Nova HD, Filmbox HD. doplnit jdou, ale je třeba chvíli hledat (a mačkat "hledat" i tam, kde to nedává smysl)

  - při prohlížení EPG trochu chybí druhý tuner - aktuální program se odmlčí a přijímač prohledává jednotlivé programy ze seznamu, aby zobrazil aktuální pořad. po několika hodinách ukáže stejný pořad (to si neumí spočítat aktuální čas?) a teprve postupně začne přepisovat aktuální verzí
  - programování nahrávání je trochu krkolomné, délku načtenou z EPG jde přizpůsobit jen v hodně hrubých krocích (120m, 150m..). jednou naplánovaný časovač už nejde změnit, jen smazat.
  - při nahrávání dovolí přepnout na jiný program stejného transpondéru, ale pokud je taky kódovaný, nahrávání se tím bez varování zastaví (spíš zasekne)
  - USB port se po přepnutí do stand-by sice vypne, ale jen, pokud není nic naprogramováno v EPG (proč? nejde pak ani zapnout deep stand-by)
  - 2,5" usb disk s uváděnou spotřebou 1A jeden usb port neutáhne, disk je třeba připojit do obou (jiný jsem nezkoušel)
  - nahrávky na disku jsou jen očíslované, název pořadu je až v binárním .inf souboru (až jich bude 50-100, nic tam nenajdete..)
  - interní 4GB flash je příjemná, i bez extra usb disku tak jde hned využívat online funkce, zálohování nastavení kanálu.. (zmíněné dvojče optex styx kappa ji nemá)
  - přepínání usb disků (interní, vzadu, vpředu) je trochu krkolomné, vždy jde použit jen jeden z nich pro všechny funkce. občas se tohle nastavení i "zblázní" a box je třeba restartovat, aby nějakou usb poznal

  - font v menu na SD televizi je hodně miniaturní a na hranici čitelnosti, chtělo by to nějaký přepínač a možnost zvětšit. rozdělení položek v menu je trochu chaotické - v podstatě vše v něm je jen o nastavovaní, ale rozdělené do 4 pod-menu ne úplně logicky
  - připojení na windows sdílení vypadá ok, omezením je jen jeho pevně daný název (proč? :( ). připojuje se přes cifsd, přímo z něj pak přehrává hudbu/videa/obrázky, dokonce i nekódované VOB soubory z dvd
  - stahování z youtube funguje, ale celé video musí nejprve stáhnout, než začne přehrávat (je tak hodně nepohodlné, člověk víc čeká na stažení než sleduje)
  - streamování z vlc se mi nepodařilo nastavit
  - na krabici i tady v recenzi je logo UPnP, ale nikde jsem nenašel, jak by mělo fungovat (zase žádná zmínka v návodu)
  - načítání fotek je hodně pomalé. ještě bych to pochopil u několika Mpix/MB, ale čekat i na obrázky 1024x768 už je spíš nepoužitelné (PC přes hdmi/svideo bude lepší)
  - upgrade orignálního sw (září 2010) docela zlobil - z internetu se nechtěl načíst (pomohl až čerstvý reset), po externí USB se přimountovala taky ta interní a box si stěžoval, že na ní žádný upgrade není (měl by řešit některý novějši sw). oficiální verze (zatím vycházejí) vycházejí docela často (www.ferguson-digital.eu), starší jsou případně i na laki.dvhk.pl)

  - na portu 23 běží automaticky telnetd, přihlášení na účet root je bez hesla (! už vidím červíky na netu hledající default díru..), v návodu o tom není ani slovo (!). další info z shellu viz níže
  - na portu 80 beží automaticky nastavení pro oscamd s default heslem (někde jsem ho založil, dá se najít). žádná zmínka v návodu
  - po přihlášení přes telnet se spustí bash a jsou dostupné nějaké základní příkazy (busybox, wget..), celá flash je přístupná i pro zápis a je na ní i celkem dost volného místa (chtělo by to ještě nějaký zdroj dalších aplikací - cron, openvpn, ssh..) - CPU STb7100, 69MB RAM, 29MB flash, ze standardních linuxových aplikací jsou použity directfb, lircd, cifs a filesystémy, celá aplikace přijímače včetně konfiguráků je pak binární (výrobce slibuje částečné zveřejnění pod GPL)
  -bash-3.00# uname -a
  Linux stb710x_board 2.6.17.14_stm22_0041-MB411_7109-STSDK #1 PREEMPT Wed Jul 21 11:46:13 KST 2010 sh4 unknown
  
  # cat /proc/cpuinfo
  machine     : STb7100 Reference board
  processor    : 0
  cpu family   : sh4
  cpu type    : STb710x
  cpu flags    : fpu
  cache type   : split (harvard)
  icache size   : 16KiB (2-way)
  dcache size   : 32KiB (2-way)
  bogomips    : 263.16
  pll0_clk    : 531.00MHz
  pll1_clk    : 400.00MHz
  sh4_clk     : 265.50MHz
  sh4_ic_clk   : 132.75MHz
  module_clk   : 66.37MHz
  slim_clk    : 265.50MHz
  comms_clk    : 100.00MHz	
  tmu0_clk    : 16.59MHz
  tmu1_clk    : 16.59MHz
  
  # free
         total     used     free    shared   buffers
   Mem:    70584    51772    18812      0      0
   Swap:      0      0      0
  Total:    70584    51772    18812
  
  # df
  Filesystem      1k-blocks   Used Available Use% Mounted on
  /dev/mtdblock2      29696   16744   12952 56% /