Hlavní navigace

Názor k článku Filmové společnosti chtějí opět odříznout The Pirate Bay od Umi - A on jim někdo zakazuje prodávat? On někdo...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 5. 2010 13:12

  Umi (neregistrovaný) ---.adsl.avonet.cz
  A on jim někdo zakazuje prodávat? On někdo stahuje jejich DVD z obchodů a posílá je do drtičky?

  Autoři dostanou zaplaceno z toho, co se prodá. A prodá se toho dost. Například trh s DVD přílohami k časopisům je jen u nás obrovský.

  Už je to tak, piráti přinesli konkurenci tam, kde dosud nebyla, a donutili tak vydavatele nasadit rozumné cenové podmínky. Dřív stálo obyčejné DVD sedm stovek a "speciální edice" se dvěma disky šla i přes tisíc. Dnes je "speciální edice" kolem čtyř set a obyčejná jednodisková verze se už kolikrát vůbec ani nevydává, případně jde jen do půjčoven a na přílohy časopisů. To vše bez toho, aby se nějak propadly zisky zábavního průmyslu. A za to děkujeme pirátům.

  Nejsou žádní "oni" piráti, žádná podloudná zločinecká skupina, která si řekla "tak, a teď půjdeme kopírovat filmy." Je to živelně vzniklá spotřebitelská iniciativa, která provozuje něco, co bylo odjakživa normální a celospolečensky přijatelné: napravuje zdeformovaný trh zespodu. Říká se tomu "hlasovat peněženkou."

  A to je právě ten důvod, proč autorskoprávní organizace nemají v dlouhodobém horizontu nejmenší šanci.