Hlavní navigace

Názor k článku Fintech revoluce pokračuje. Ve jménu PSD2 budou muset banky otevřít svá API od Michal Kubeček - Tady bych rozlišoval mezi blbostí uživatelů a používáním...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 5. 8. 2016 13:20

  Michal Kubeček (neregistrovaný) ---.mk-sys.cz

  Tady bych rozlišoval mezi blbostí uživatelů a používáním bezkontaktních karet.

  To je jen kvantitativní rozdíl, ne kvalitativní.

  Platba funguje pouze na několik centimetrů, tj. pohádky o tom jak někdo stojící vedle mně v tramvaji provede platbu mojí kartou jsou totální nesmysly.

  Se snímačem, který je ve standardních platebních terminálech, ano. Neexistuje ale žádný principiální důvod, proč by to s citlivějším nešlo i na větší (naopak, experimenty potvrzují, že to jde). A už jsem viděl i práci, kde se ukazovalo, že s dostatečně dobrým datovým připojením není až tak velký problém udělat "proxy", za pomoci které je možné provést transakci v podstatě na libovolnou vzdálenost. Takže ne, tahle technologie pro mne prostě dostatečně bezpečná není.

  A pak je tu samozřejmě i ta bezpinovost. Opravdu nestojím o to, aby když si kartu někdo "vypůjčí", mohl s ní do ne úplně zanedbatelného limitu platit podle libosti. Takže oproti tomu, o čem je článek, je rozdíl jen v tom, jak velkou míru (ne)bezpečnosti je který uživatel ještě ochoten akceptovat, ne že by jedno byla "blbost" a druhé naprosto bez rizika.