Hlavní navigace

Názor k článku Fintech revoluce pokračuje. Ve jménu PSD2 budou muset banky otevřít svá API od L. - > . Neexistuje ale žádný principiální důvod, proč...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2016 9:11

  L. (neregistrovaný) 91.219.246.---

  > . Neexistuje ale žádný principiální důvod, proč by to s citlivějším nešlo i na větší

  Tak, "principiálně" jde ledacos, třeba doletět s lidskou posádkou k Plutu, že... Pointa je právě v té praktičnosti. Aby to vůbec prakticky fungovalo, musí být splněno několik podmínek:

  - Musíte najít prostor, kde chodí dost lidí

  - Ale chodí tam pokud možno po jednom (jinak se jejich karty potlučou)

  - Zdržují se v něm alespoň po několik sekund

  - Můžete do něj nepozorovaně zabudovat rozměrnou anténu

  A to byla ta jednodušší část. Aby to nebyl jen laboratorní experiment, tak na tom musíte vydělat::

  - Buď budete strhávat peníze ve prospěch nějakého obchodníka - ale takového banka rychle zablokuje a bude popotahován

  - Nebo zkusíte udělat proxy, ale tam je problém že těžko budete synchronizovat placení u pokladny s výskytem "vhodného" jedince v prostoru pokrytém vaším zařízením. Navíc zda je jedinec "vhodný" nezjistíte dokud nezkusíte zaplatit - nevíte, zda se karta nerozhodne požadovat PIN.

  - A to pomíjím technický problém jak vyrobit "proxy" kartu aby to obchodník nepoznal.

  Tedy vzhledem k tomu, že celá záležitost je technicky a organizačně dost komplikovaná a že i v případě úspěchu získáte maximálně pár stokorun, tak se podobné věci nevyplatí dělat jinde, než jako kuriozitu v laboratoři.

  > Opravdu nestojím o to, aby když si kartu někdo "vypůjčí", mohl s ní do ne úplně zanedbatelného limitu platit podle libosti.

  Teda, to musí být dost nepohodlné, nenosit s sebou vůbec hotovost. Protože tu když si někdo "vypůjčí", tak jí může celou utratit a ještě nehrozí, že někdo spáruje záznam z kamer s časem provedení transakce, takže je ještě horší, než bezkontaktní karta.

  Osobní zkušenost: Ukradli mi tašku s peněženkou, kartami a doklady. Našel jsem ji vyhozenou peníze samozřejmě fuč, bezkontaktní karta tam ale byla a ani se s ní nepokusili zaplatit. S největší pravděpodobností právě kvůli výše uvedenému: Zloděj získá maximálně pár stokorun a riziko, že ho na základě té transakce někdo dohledá není zanedbatelné.