Hlavní navigace

Názor k článku Fintech revoluce pokračuje. Ve jménu PSD2 budou muset banky otevřít svá API od Karel - Ověřeno experimentálně: jedna anténa o průměru cca 1.6m...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2016 9:38

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Ověřeno experimentálně: jedna anténa o průměru cca 1.6m v podlaze (pod kobercem) a jedna anténa o průměru 60 cm (v reklamním poutači). Umělo to začít komunikovat s bezdrátovou kartou na vzdálenost cca 1 metr.

  Instalace by byla možná: na chodník položím anténu a překryju jí vhodným "kobercem" s reklamou. A druhou dám do stojatého reklamního poutače. Proč musely být dvě já nevím, u experimentu jsem byl jako divák.

  Toť asi tak vše k fyzické realizovatelnosti a "sotva na pár centimetrů". SW stránku věci jsme neřešili, jen jsme si chtěli ověřit, nakolik ty velké brány, co seskenují všechny RFID tagy na paletě, která jí projede, dokáže komunikovat s bankovní kartou české spořitelny.

  A nyní k vašim podmínkám:
  - hodně lidí - třebas ulice
  - po jednom - to není podmínkou, ne každý má u sebe kartu, nepotlučou se
  - několik sekund - platba sice trvá pár sekund, ale vlastní aktivní komunikace s kartou je okamžik
  - rozměrná anténa viz výše. Všimněte si, kolem čeho chodíte a na co všechno šlapete

  - banka blokující platby - u nás je to problém, ale Ruským bankám to bývá dost jedno. Všimněte si už jen toho, kde a jak je populární skimming.

  Můj názor: v ČR je používání bezkontaktních karet bezpečné. Pokud ale pojedete někam do zahraničí (třebas právě Rusko), tak bezkontaktní kartu rozhodně nechat doma.

  A jedna věc: čím dál častěji vidím lidi, co rozdělují v obchodě nákup a platí ho bezkontaktní kartou po částech. Zaráží mě, že prodavačky hned nevolají ochranku a policajty. Přitom mne osobně napadá jen jediný důvod, proč místo nákupu za 500Kč platit tři nákupy po 160Kč. Osobně si proto myslím, že pro zloděje je riziko zcela nulové.