Hlavní navigace

Flattr nově přímo podporuje Twitter, Instagram, Flickr a pět dalších služeb [opraveno]

Marek Janouš

Flattr tak uskutečnil část své vize dobrovolného přispívání na obsah internetu bez nutnosti dodatečných úkonů.

Doba čtení: 2 minuty

Flattr včera přidal možnost přímo oceňovat obsah jiných uživatelů na osmi velice rozšířených službách.

Flattr umožňuje stanovit si měsíční rozpočet — už od dvou eur — na přispívání na internetový obsah. Kolikrát něco oceníte („oflattrujete“), na tolik dílků se váš měsíční rozpočet rozdělí mezi oceněné; dílky se připočtou na jejich účet u Flattru (bez 10% provize Flattru, která pokrývá i převodní poplatky třetích stran).

Lupa na podzim uveřejnila obsáhlý dvoudílný rozhovor se spoluzakladatelem Flattru Linusem Olssonem. Podstatná část rozhovoru se věnuje právě snaze Flattru vystoupit z omezení vlastním tlačítkem a umožnit lidem oceňovat internetový obsah co možná nejvíce bez dodatečných překážek, jen užíváním, prostě úkony, které dělají běžně a tak jako tak. Bránou k tomu jsou pak API ostatních internetových služeb.

Flattru se nyní podařilo uvést přímou podporu pro osm rozšířených služeb: Twitter, Flickr, Instagram, Github, Vimeo, Soundcloud, 500pxApp.net. Již dříve podporoval Grooveshark.

Ve všech osmi případech jen ve Flattru využili veřejných API. Linus Olsson Lupě potvrdil, že s dotyčnými službami o provázání ani nejednali, prostě jen implementovali, co je veřejně k implementování. Uživatel Flattru si tyto služby přidá ke svému účtu, a od té chvíle se určité úkony — obvykle oblíbení něčeho — započítají jako „oflattrování“.

Ocenění je naprosto nezávislé na tom, ve kterém klientu je provedete, jelikož se přes API „tahá“ přímo z vašich dat u předmětné služby.

Ptáte se, co když oceněný sám na Flattru není? Řešení Flattru je poněkud sporné — příspěvek zůstane na Flattru nevyzvednutý, dokud se oceněný také nestane uživatelem Flattru; až teprve se někdy zapíše na Flattr a připojí si k účtu zmíněné služby, přičtou se mu uschované příspěvky.

Interka19

Opravujeme po dalším vyjasnění s Linusem Olssonem: Jen přidělení ocenění si Flattr zapamatuje a nashromáždí pro dotyčného, pro případ že ten by se jednou zapsal co uživatel Flattru. Těm, kteří na Flattru dosud nejsou, se z vašeho rozpočtu nic nerozděluje. Ale až se dotyčný jednou stane uživatelem Flattru, dodatečně se mu z vašeho rozpočtu na aktuální měsíc přidělí příslušný počet „oflattrování“. Je to tedy řešení čisté, jen si jím Flattr trochu přidělává práci — že uchovává počty ocenění pro případ „co kdyby“.

Flattr pracuje na podpoře ještě dalších služeb. Dopředu ovšem neprozrazuje, kterých.

Našli jste v článku chybu?