Hlavní navigace

Názor k článku Foto: Štvou vás v Praze e-koloběžky Lime? Není to nic proti situaci v městech v USA od Ondřej Caletka - Na koloběžkách mi nejvíc vadí pokrytectví jejich provozovatelů....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 4. 2019 12:20

    Ondřej Caletka

    Na koloběžkách mi nejvíc vadí pokrytectví jejich provozovatelů. Je to krásně vidět v galeriích v článku, ale stejné je to i v reálu v Praze. Totiž že koloběžky formálně vyžadují po jezdcích aby měli helmu, přitom je zcela jasné, že typický uživatel sdílených koloběžek takovou helmu nemá kde vzít – pokud by si měl přinést vlastní, pak si může pořídit i vlastní koloběžku a sdílenou nepotřebuje.

    Realita je taková, že jsem v Praze ještě neviděl ani jednoho jezdce s helmou. Protizákonné to není, ale je to porušení podmínek služby. Provozovatelé se tím pravděpodobně snaží vyvinit z jakékoli odpovědnosti za úrazy spojené s jízdou na koloběžkách – neměl jste přilbu, porušil jste podmínky, škoda jde za vámi.

    Navíc to není jen nějaká krátká větička v dlouhých všeobecných podmínkách. Třeba v případě Lime v Praze je nutné před vypůjčením koloběžky aktivně zaškrtnout políčko „Potvrzuji, že mám nasazenou helmu“. Každý, kdo se chce na koloběžce projet bez helmy je tedy provozovatelem nucen vědomě lhát. Tím se podle mě otevírá velmi nebezpečná cesta k ignoraci jakýchkoli pravidel. Jestliže jsem nucen porušit zákaz jízdy bez helmy, co mi brání stejně porušit zákaz jízdy na chodníku, nebo zákaz odstavování koloběžek na místo, kde překáží?