Hlavní navigace

Názor k článku Fotografie digitálních antén na Klínovci a v Mariánských Lázních od anonym - Železobetonová retranslační věž Zelená Hora u Chebu se...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 7. 2009 7:29

    bez přezdívky
    Železobetonová retranslační věž Zelená Hora u Chebu se stavěla v letech 1967-68, jako článek magistrálního spoje mezi Intervizí a Eurovizí. protejší retranslační bod se nacházel(nebo se snad dodnes nachází) na území bývalé Spolkové republiky u obce Wieden (přesně si teď nevzpomenu). Výstavba probíhala z důvodu nějaké olympiády, aby ji mohla přebírat i tehdejší ČST a posílat do dalších států (SSSR, PLR atd.). Spoj mezi ČSSR a SRN byl osazen technologií Telefunken pracující v pásmu 1.8GHz. Vysílat se zde v pásmu UHF začalo až v polovině 70-tých let dvacátého století. Dokonce zde byl první vysílač tehdejšího prvního programu ČST v pásmu UHF (všechny ostatní vysílače vysílaly v tv pásmu VHF. Kanál byl tuším 26. Bylo to proto, že původně plánovaný VHF kmitočet narazil u němců a mohl by být provozován pouze s minimálním ERP a tím pádem i dosahem.

    Obsáhlejší článek o výstavbě této věže, jako retranslačního bodu je v některém z prvních čísel AR z roku 1968. Bohužel jej teď nemám k dispozici, ale někde se to "potuluje" po netu v pdf formátu.