Hlavní navigace

Názor k článku František Zeman (Algotech): Tchaj-wan byl inspirativní. Přijímali nás ředitelé firem s miliardovými obraty od anonym - Též jsem pracoval pro jednu Taiwanskou firmu co...

  • 9. 9. 2020 11:27

    bez přezdívky

    Též jsem pracoval pro jednu Taiwanskou firmu co v Rudné montovala počítače. Jejich představy o fungování ehm.... Úřad práce tam byl jako doma a pokut bylo mraky :-) Namátkou, lidem z linek bylo zakázano chodit na záchod, přeci se kvuli nim nebude zastavovat linka. Existovala tam nástěnka hamby, pardon... Tehdy tomu říkali jinak a každý den den tam bylo hodnocení linky, kolik smontovala počítačů s jakou chybovostí atd.. Údajně Kaizen systém :-) A samozřejmě věřejný topten nejhorších pracovníků z linky. Zásadně se najímalo za co nejméně peněz a tak venkovanka co ještě včera kydala hnůj, druhý den cpala procesory za desítku do desek. Nakonec vedení vyhodnotilo, že i tyhle lidi jsou drazí a přešlo se na agenturní zaměstnance. Nejdříve na slováky a později na rumuny... Jejich práva = 0.

    Já jsem tehdá dělal na oddělení co se zabývalo testováním hotových kompu, kde to sice bylo lepší, ale také peklo... Např, došlo k situaci kdy místo 2 hal stačila jedna. Tehdy HP koupilo Compaq a ke smůle Taiwanců se v Rudné montovalo oboje. Bohužel poptávka nebyla taková a tak bylo nutné se zbavit lidí z Compaq montovny a co zbude převést pod HP. Na našem odd se výpověd' losovala tím způsobem, že se tahala z krabičky sirka a kdo měl kratší tak šel (to jako fakt). Tehdejší šef to bránil, že byl prinucen číňany (myšleno tím Taiwanci, ale nikdo jim tak neříkal). Ke své smůle měsíc poté šel také v rámci reorganizaci. Pak jsem odešel i já co jsem dodatečně slyšel od kolegů tak to bylo ještě drsnější. Po čase tu montovnu koupil Foxconn.

    Takže ikdyž nezpochybňuji pokrok co je na Taiwanu a třeba naše mise bude mít nějaký hmatatelný výsledek, tak bych to zas nepřeceňoval. I pro Taiwance z ostrava platí to co ze říše. Udělat to co nejlevněji a nějaká evropská práva zaměstnanců ideálně neřešit.