Věta
"A čistě prakticky: za pár let budeme tohle mluvení na počítač považovat za normální, klasickou součást počítačů, telefonů i tabletů."
je nesmyslná.
Už nám to vnucují léta: https://youtu.be/kX8oYoYy2Gc?t=1m7s
Málokdo ale hlasové ovládání chce. V normální kanceláři je to nemyslitelné. V běžném životě také.
ODPOVĚĎ na:
Málokdo ale hlasové ovládání chce.
JÁ jsem to málo a chci. Proč?
Někdy v 90. letech jsem měl doma komp s IBM OS2 Warp (mnohem lepší Wokna jak MS-Microsoft).
Uměl hlasové ovládání (nutno naučit na vlastníkův hlas) a dodnes mi chybí to "hlasové ovládání kompu".
"zpět!" (naXraný výkřik) - a v editoru jsem překlep měl odmazán.
"manažer" - a naskočilo okno podobné Total Commander
"sejvni" - uloženo
...
Už si všechny mé povely nepamatuji, ale určitě lepší jako mikrosoftí patlání monitoru.
MOTO: Co se osvědčí, změňme!
Nikdy jsem nic nemusel opakovat. Byl jsem plně spokojen. Záleželo na:
- kvalitě mikrofonu
- jak říkal návod - neužívat pro různé významy slůvka s podobnou výslovností,
a tak dále. Podmínek bylo více - délka slova, intonace..., jen věc zvyku.
Samozřejmě - v kanclu s více lidmi = problém. Ale jé měl komp doma. V práci HP-UX.
To je vskutku zajímavé, mně Total Commander naskočí po stisknutí Ctrl+Alt+T. poslední úpravu v editoru vrátím přes Ctrl+Z, ukládám přes Ctrl+S, přičemž vše zvládnu rychleji, než bych to vyslovil.
Navíc jste originální v tom smyslu, že obvykle zastánci hlasového ovládání operují s tím, že jde o situace, kdy nemají volné ruce, jde o víceméně kompletní náhradu, třeba řídíte a přitom Siri diktujete nákupní seznam či poznámky k obchodní schůzce.
Ve Vašem případě to však vypadá, že máte ruce na klávesnici, ale z nějakého důvodu Vám přijde jako dobrý nápad místo některých stisků kláves mluvit. To z Vás imho činí "menšinu na druhou", tedy menšinu i ve skupině těch, kteří hlasové ovládání chtějí.
Nesmysl to je, Siri a další už máme dlouho a kdo z normálních lidí na mobil běžně mluví? Kdo se ptá Now co má v kalendáři, místo aby se podíval do aplikace a nebo na widget na plochu? Kdo diktuje dokumenty, i když to už dávno jde? Ve většině případů to je nepraktické, dlouhodobě únavné, pomalé a pokud nejste sami někde izolováni, i nerealizovatelné. Je to jen postradatelný doplněk.
Proč nemluvit na elektroniku. Ale je rozdíl zda se hlas zpracuje v krabičce nebo se pošle do cloudu a tam se zpracuje. Z principu cloudu pochopotelne nelze zjistit co jiného se s nahratym hlasem dále děje a musíte věřit. Věřit firmě jejíchž zisky jsou zavisi na tom co všechno o lidech zjisti.
Celkem mi tento podstatný detail v článku chybi. Hlasové ovládání neznamená automaticky mikrofon permanentne zapojeny do gugle.
Hlasové ovládání auta co není nikam připojeno funguje a nemám s nim problém. Hlasové namlouvání smsky v androidu, ktere nefunguje bez zapnutych dat je velký bratr.
Dle mého názoru je zde prostor pro státní regulice, ktera by vyzadovala informování uživatele o tom co o nem dána sluzba posila a ke komu. Když musi byt napsáno na každém jogurtu z ceho je udělaný tak proc neinformovat uživatele čim plati za služby zdarma.
Jak moc vážně to myslíte s tou paralelou s jogurtem? Totiž, když ji vezmeme se vším všudy, tak ano, na jogurtech to je, ovšem písmem tak malým, že má nezanedbatelná část občanů problém to vůbec přečíst, a zdaleka ne každý si ono složení čte.
Když to přeneseme na elektronické služby, tak by Vám mělo stačit, že by ony informace byly někde k dispozici (třeba v PDF na webu, tuším, že se tomu říká obchodní podmínky) a kdo chce, může se na ně podívat, přičemž by dokonce nemusely být nutně extra srozumitelné, hrálo by se čistě o to, aby bylo možno je (za předpokladu "dostatečné úrovně" čtenáře) pochopit.
Jenže takový stav už přece dnes (aspoň formálně) na netu panuje a třeba Facebook ukazuje, že si do podmínek můžete dát cokoliv a člověk obecný to akceptuje.
Takže o co přesně Vám jde? Jen o to, aby byl formální rámec důsledně naplňován? Nebo by se mělo uživatelům nějak vnucovat upozornění, že použitím dané služby jsou šmírováni a ať si to tedy radši dvakrát rozmyslí? To by ale v případě jogurtu odpovídalo situaci, kdy si ho beru z regálu a přiskočí prodavač s hláškou "Pozor, tento jogurt obsahuje to a to, jste si jist, že si ho opravdu chcete koupit?".
Dokonce jsme na netu v něčem dále než v reálu, když si kupuju jogurt, nemusím nijak explicitně dávat najevo, že jsem si přečetl jeho složení a souhlasím s tím, že to je to, co chci.
To že bude naslouchat můj počítač mi nevadí, pakliže to nebude posílat na analýzu ven, pouze v případě, kdy si to opravdu vyžádám (tedy frází OK Google) a i potom jen v případě, kdy o tom budu výrazně informován (zvuk + informační okno v popředí), aby nemohlo dojít k nechtěnému odesílání, plus pár dalších bezpečnostních ochran (šifrování, maximální délka naslouchání ...)
Můj počítač o mě ví mnohem zásadnější věci než to, co u něj říkám.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.