Hlavní navigace

Hrozí nám Google totalita?

Michal Černý

Americký internetový gigant oznámil, že se pouští do dalšího velkolepého projektu – chce vytvořit vlastí encyklopedii. Hrozí nám, že se z Google stane jediný a vševládný zdroj informací?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Podle globálních statistik serveru Market share, využívá Google pro vyhledávání na Internetu asi 76 % uživatelů, druhé Yahoo! s necelými 13 % procenty nemůže být vážným konkurentem. Microsoft v těchto statistikách zcela propadl. Všude kolem nás proudí diskuse o tom, zda je SEO důležité či nikoli. Co je však jisté, že přední příčky ve výsledcích vyhledávání Google důležité jsou. Hráč číslo jedna svůj podíl na trhu neustále zvyšuje a v zásadě je jen otázkou času, kdy najdeme jen ty informace, které nám budou chtít autoři vyhledávacích algoritmů ukázat.

Další zajímavou oblastí jsou komunitní servery – zde Google se svojí službou Orkut poněkud zaostává za vyrovnanou dvojicí My Space a Facebook, nicméně i v této oblasti se snaží uspět.

Strategie Google je poměrně jednoduchá – jestliže na Internetu existuje nějaká služba, o kterou je zájem, pak my ji nabídneme lepší, a když ne, tak v takové podobě, aby uživatelům nestálo zato využívat služby cizí. Vsází na to, že pokud jeho služby používáte k vyhledávání, pak rádi užijete i nějakou tu doplňkovou službu – přečtete si noviny, napíšete přednášku, uložíte fotografie nebo chvíli žijete virtuální život. To vše pod jednou střechou.

Když už jsme u těch statistik, pokud jde o Google Docs, zajímavý graf najdeme na Jankově blogu. Google zde konkurenci utíká skutečně výrazně a z vlastní zkušenosti mohu říci, že zcela zaslouženě. Docs používám poměrně často a rád – jsou rychlé stabilní a nabízejí právě ty funkce, které běžně potřebuji – formátování, počet slov, solidní export, hypertextové odkazy. Google jako jeden z mála pochopil, že konkurovat stolním aplikacím nemá smysl, když se je snažíme napodobit.

PR Summit tip Horák_sponzoring

Podle Alexa.com v první desítce nejnavštěvova­nějších stránek byla pouze jedna, ke které nebyla nabízena alternativa – Wikipedia. Ano, právě ta, které je vytýkáno, že je neobjektivní, tendenční a nespolehlivá a hlavně ji nelze citovat. Právě kvůli poslednímu atributu je pro mnoho lidí naprosto nepoužitelná. A hle, je tu, od koho jiného než Google, projekt Knol  – otevřená encyklopedie, která se bude dát citovat, neboť pod jednotlivými články budou podepsaní konkrétní lidé. A vzhledem k přítomnosti reklamy budou i honorováni. Může se tedy docela dobře stát, že časem vznikne nová profese – encyklopedista. A já po pravdě dost dobře nevím, proč bych měl přispívat do Wikipedie zadarmo a anonymně, když můžu do Knol za peníze a s jistou prestiží.

Myslím, že to není až tak paranoidní představa, že brzy budeme užívat téměř výhradně služby Google, protože budou prostě nejlepší, a volná ruka trhu bude fungovat docela dobře. A tak se nebudeme moci divit, když nakonec budeme muset bezmezně věřit Google, protože jiných zdrojů nebude. Nebo to není zas tak horké?