Hlavní navigace

Názor k článku Internet Explorer 7: Žádnou revoluci nečekejme od Michal Kubeček - 1. Implementace, která nezobrazí alternativní text k obrázku,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 3. 2005 22:48

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  1. Implementace, která nezobrazí alternativní text k obrázku, správně prostě není. Koneckonců, i v té specifikaci je jasně napsáno, že prohlížeč má zobrazit alternativní text, ne že stačí tři písmena…

  dovolim si tvrdit, ze vyvojar, ktery bude pouzivat maximum features bez zohledneni realneho stavu veci a pozde zjisti, ac mel v requirements ze MSIE musi podporovat, si nezaslouzi svuj plat. Pochopte, me je uplne jedno kolik je verzi CSS, kdo je poklada za standard, jestli je to banda samozvancu nebo ne, doufam, ze sam uznate, ze v prostredi MSIE bezi tolik advanced prezentaci a aplikaci weboveho charakteru, ze ciste po teto linii je vas argument void.

  Kdyby šlo jen o to, co MSIE nepodporuje, nebyla by to taková tragédie, to by opravdu stačilo obejít se bez těch nepodporovaných prvků jazyka (i když by to bylo nesmírně omezující). Ale bohužel je mnoho prvků, kde MSIE místo aby je jednoduše podporoval nebo nepodporoval, vymýšlí si vlastní zvrácenou implementaci. Modelovým příkladem je fixed positioning: kdyby ho MSIE prostě nepodporoval, tak musí deklaraci 'position: fixed' ignorovat (specifikace výslovně nařizuje, že nepodporuje-li prohlížeč hodnotu atributu, musí deklaraci ignorovat) a stačí použít 'position: absolute; position: fixed;', což na podporujících prohlížečích vede na fixed a na nepodporujících na absolute. Jenže MSIE si zcela v rozporu se specifikací deklaraci 'position: fixed' vyloží jako 'position: static', takže i výše uvedená dvojice vede na nepoužitelnou hodnotu static. A to je jen drobný příklad, podobných se najdou desítky, mnohé i u zcela standardních konstrukcí, které MSIE zdánlivě podporuje, ale tu a tam si něco udělá po svém (častěji omylem, než že by v tom byl nějaký hlubší záměr).

  Proto je tolik webů, které mají stylesheet nafouknutý o polovinu právě kvůli různým matrjoškám, 3px hackům a dalším workaroundům pro MSIE (často i specifickým pro jednotlivé verze), a tolik webů, které jsou metodou pokus-omyl odladěné na chybný rendering MSIE a v korektně zobrazujících prohlížečích jsou rozhozené. Bohužel se najde dost lidí jako vy, kteří jsou přesvědčeni, že protože MSIE je nejrozšířenější, je jeho interpretace (jakkoli je mnohdy nesmyslná a nekonzistentní) a priori správná a přizpůsobit se jí musejí všichni ostatní. Nezbývá než opakovat: ještě že tento pohled nepřevládl u TCP/IP, to bychom se nestačili divit. (I tam si Microsoft zkusil své "inovace", ale naštěstí toho byl rychle nucen nechat.)