Hlavní navigace

Názor k článku Internet Explorer ztrácí, šlo by to i bez zásahu z Bruselu od Ondřej Bouda - Analýzy "co by kdyby" jsou vždycky na vodě,...

 • 26. 1. 2012 9:51

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) ---.adslcust.sbone.cz

  Analýzy "co by kdyby" jsou vždycky na vodě, v tomhle případě mi ovšem přijde, že autor se nad "co by kdyby" ani pořádně nezamyslel a rovnou se pustil do zpochybnění tehdejšího rozhodnutí komise. A to zřejmě proto, že se mu její rozhodnutí od začátku nelíbilo - aspoň mně tak článek dost vyznívá.

  1. Metodická výtka: Pokud analyzujeme dopad ballot screen, chtělo by to porovnávat jen zastoupení prohlížečů běžících na Win (aspoň podle podílu Safari odhaduji, že to není jen na Win).

  2. To, že IE klesá i na trzích bez ballot screen, ještě neznamená, že ballot screen je zbytečná/neúčinná. Má to totiž dva háčky:

  2.A. Už jen tím, že se o tom dlouhou dobu handrkovalo, se téma volby prohlížeče dostalo do normálních médií a tedy pod nos běžným uživatelům (v celém světě! - byť v Evropě nejvíc). Uživatelé se tak dozvěděli, že si mohou prohlížeč vybrat, a možná si to šli i vyzkoušet. Což může být i důvod, proč měl IE v Evropě nižší podíl už před implementací ballot screen - chtělo by to ten graf protáhnout zpět až do doby, kdy Opera podala stížnost.

  2.B. Velký podíl na změnách má Google, který spustil velkou a dlouhodobou reklamní masáž v tradičních médiích. Opět: lidé se dozvěděli, že mají možnost si vybrat prohlížeč, a tak to zkusili. A dá se předpokládat, že část z nich nakonec skončila jinde než u Chromu - tj. že dopadem reklamy Googlu nebyl jen vzestup Chromu, ale do určité míry celkové oživení trhu. To ovšem v době, kdy se řešila stížnost Opery, nikdo nemohl tušit - tehdejší rozhodnutí komise je potřeba hodnotit v kontextu tehdy dostupných informací (aneb po bitvě je každý generál, že).

  3. Ad "Evropská komise slíbila, že vývoj na trhu bude dál sledovat a vyhodnotí si, jestli řešení situace formou ballot screen bylo něco platné. Platné v jakém smyslu?" - Samozřejmě že v tom smyslu, že dojde k odblokování/oživení trhu. Cílem komise přece nebylo pomoci Opeře k většímu podílu (jak vyznívá článek!), ale narovnat nerovnost způsobenou téměř monopolním postavením MS v OS (ať už na tom vydělá kdokoli). Což se zjevně podařilo (byť Google na tom má nejspíš větší zásluhu než ballot screen) a tak komise nemá důvod se tématu znovu věnovat.