Hlavní navigace

Názor k článku Internet - místo pro elektronickou demokracii? od anonym - Což o to, algoritmy pro - anonymní a současně -...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 3. 2008 19:29

  bez přezdívky
  Což o to, algoritmy pro
  - anonymní
  a současně
  - ověřitelnou

  volbu přes net existují, v tom problém až tak není. Problém je skutečně spíše v tom, že před volbou musíte lidem rozdat nějaké "přihlašovací údaje", respektive jim nějak umožnit se autorizovat do volebního systému, a protože prokázat totožnost lze principiálně pouze třemi způsoby:
  - výskytem (sebe) na určitém místě
  - vlastnictvím určitého předmětu
  - znalostí určité informace

  , a vzhledem k tomu, že pro internetovou komunikaci přichází v úvahu pouze varianta 2 (vlastnictví unikátního tokenu) nebo 3 (znalost hesla), vzniká tu prostor pro kšeftování či krádeže/získání podvodem.

  Smutné na tom je to, že jenom proto, že je to v tuto chvíli ještě nepoužitelné, neobtěžuje se žádná naše vláda tím, že by třeba alespoň začala s nějakým "vzděláváním" lidí. Že nikdo lidi neupozorňuje, že kdyby jim někdy v budoucnu přišla úřední obálka s přístupovými kódy nebo něčím podobným, tak je potřeba to udržovat v tajnosti. Lidé, zejména ti starší, jsou snadno oklamatelní, protože mají z minulosti pocit, že má-li na sobě někdo uniformu (policie, pošťáka, pracovníka plynáren apod.), je automaticky autorizován (provádět prohlídku/vybírat doplatky/kontrolovat přístroje). Kolik už bylo případů, kdy se zloděj vetřel do bytu přestrojen za pošťáka nebo plynaře? A jak na to reagují ti, které za zajišťování bezpečnosti platíme? Obvykle tak, že jejich krásná tisková mluvčí vystoupí večer v TV Nova a tím to končí.